Прочитај ми чланак

Колико месечно зарађују судије и тужиоци у Србији

0

Да плате државних функционера нису мале несумњиво доказује и месечна зарада републичке јавне тужитељке Загорке Доловац, која за оно што обавља месечно прима више од 400.000 динара. Портал Нова.рс открива који се то функционери из правосуђа, сем актуелне тужитељке Доловац, налазе у самом врху по висини месечних прихода које добијају, али и ко су они који су своје плате одлучили да сакрију од очију јавности.

Иако се јавни функционери често „хвале“ како су њихове зараде заправо мале, према доступним информацијама на сајту Агенције за борбу корупције, не би могло тако да се закључи. Док се подаци о висини примања појединих фунционера не знају, односно нема их на поменутом сајту, други су таксативно набројали због чега све примају поприлично велике своте новце.

Jasmina Vasović, sudija Foto: Vrhovni kasacioni sud

Тако се на листи оних који предњаче по висини зараде дефинитивно налази републичка јавна тужитељка Загорка Доловац, која је уједно и једини кандидат на поменуту функцију, уочи нових избора. Републичка тужитељка, чија је претходна два мандата обележило ћутање о готово свим битним аферама и случајевима који су потресали државу, месечно приходује нешто више од 450.000 динара.

Доловац, која је остала нема на бројне афере, попут Савамале, Крушика, пада хеликоптера, као републички јавни тужилац месечно добија 400.993 динара. Ипак, то нису њени једини приходи, па тако републичка јавна тужитељка, као председница Државног већа тужилаца (ДВТ) месечно заради 49.722 динара.

За разлику од Доловац, дупло мању плату месечно заради министарка правде Маја Поповић. Тако министарка правда месечно прима нешто више од 189.000 динара. Поповићева као министарка правда месечно заради 116.013 динара, затим као члан Високог савета судства 17.154, исто толико и као члан Државног већа тужилаца, док као испитивач за полагање државног стручног испита у Министарству државне управе и локалне самоуправе добија 45.000 динара.

Ипак, поједини председници судова и тужиоци нису желели да јавно открију своје зараде. На листи оних чије су зараде непознате оку јавности јесте и плата председнице Врховног касационог суда (ВКС) Јасмине Васовић, затим председника Апелационог суда у Београду Душка Миленковића, али и председника Вишег суда у Београду Александра Степановића. Ни месечни приходи Владимира Ђукановића, председника Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, нису познати јавности.

Са друге стране, и поједини тужиоци нису хтели да се јавно саопшти колике су им зараде, па се тако засад не зна колико зарађује тужилац за организовани криминал Младен Ненадић, али ни његови заменици Саша Дрецун и Саша Иванић. Ипак, на листи оних који нису сакрили своје зараде је јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Наташа Кривокапић, која за ту функцију, према подацима из 2018. године, зарађује око 230.000 динара, а нешто више од 26.000 динара као члан надзорног одбора Правосудне академије.

Љубивоје Ђорђевић, јавни тужилац Првог основног тужилаштва у Београду, према подацима из 2016., месечно зарађује 192.000 динара, а тужилац Другог основног тужилаштва Небојша Поповић приходује месечно нешто више од 177.000 динара.

Ипак, нешто већу плату од њих има тужилац Трећег основног јавног тужилаштва Борис Павловић, који заражује нешто мање од 350.000 динара. Као тужилац добија плату од 235.000 док као члан већа Државног већа тужилаца добија 92.000 динара.

Ипак, у самом врху листе тужиоца са највишим платама дефинитивно је тужитељка за ратне злочине Снежана Станојковић, која месечно зарађује нешто мање од Загорке Доловац. Станојковићева, према доступним информацијама, месечно заради од 444.466 динара.