Прочитај ми чланак

Колико је просечних плата потребно да се купи нов аутомобил у Србији

0

Колико је новца, односно месечних плата, потребно грађанима са просечном зарадом у различитим градовима у Србији да би себи могли да приуште најпродаваније нове или половне аутомобиле из претходне године, истражио је портал Данас.

Просечна нето плата у децембру прошле године износила је 95.093 динара (811 евра), саопштио је РЗС, али се плате по градовима и регионима драстично разликују.

Просечна зарада у Београду износила је 123.269 динара, док је Новом Саду она била 113.635, у Нишу 88.966 и Крагујевцу 88.770 динара.

С друге стране, према подацима са портала Српске асоцијације увозника возила и делова, у 2023. је продаја путничких аутомобила порасла за 11,65 одсто у односу на 2022. годину, пише Данас.

Укупно је, према тим подацима, продато 25.422 аутомобила, што је за 2.637 више него годину пре.

Најпродаванија марка аутомобила била је „Шкода“ са испоручених 5.533 аутомобила, након чега следе Тојота, Хјундаи, Фолксваген, Дачија, Рено, Кија, BМW, Ауди, па Мерцедес.

О
На четвртом месту нашао се аутомобил Тојота Корола, а на петом поново Шкода, овог пута Суперб.

Шесту позицију заузео је аутомобил Киа Спортаж, затим иза ње иду Хјундаи Туксон, Дачија Дастер, Рено Клио и на десетој позицији нашао се поново аутомобил марке Шкода, а то је Кодијак.

Цена новог најпродаванијег модела у Србији, Шкоде Октавиа, према подацима са портала продавца, износи 23.196 евра, односно према данашњем курсу НБС 2.718.571 динара.

Према томе, уколико примате просечну београдску зараду за овај аутомобил бисте морали да издвојите нешто више од 22 плате. Тачније, било би потребно да нешто мање од две године остављате читаву месечну плату на страну, како бисте могли себи да приуштите овај аутомобил.

Што се тиче другог на листи, Шкода Скала са најјефтинијим пакетом кошта 17.424 евра, што је у динарима 2.024.092, што значи да за овај аутомобил, са просечном платом у Београду, морате да скупљате око 17 месеци, без да новац од месечне зараде трошите на било шта друго.

Са просечном платом у Новом Саду за Шкоду Октавију потребно је да одвајате читаву зараду у периоду од две године, док за Скалу треба дати готово 18 зарада.

Нишлије за први аутомобил на листи треба да штеде више од 30 месеци, док за други на листи то морају да раде око 23 месеца, односно близу две године, а готово идентична ситуације је и у Крагујевцу.

Каква је ситуација са половним аутомобилима?

Ипак, у нашој земљи је још увек доминанта куповина половних аутомбила.

Према подацима са портала Половни аутомобили, у 2023. години у нашој земљи у овој категроији најчешће су се куповали Фолксвагенови модели Голф, Пасат и Поло, свих генерација.

Осим набројаних модела Фолксвагена, у 2023. години су се куповали Фијат Пунто, Ауди А4 и два Опелова модела, Корса и Астра.

Иза Фолксвагена, који је први на овој листи, налазе се модели Аудија, Опела, Пежоа и Реноа.

Портпарол портала „Половни аутомобили“ Петар Величковић рекао је раније за РТС да је Србија у прошлој години увезла више од 132.000 половних аутомобила, што значи да је продаја опала за скоро три одсто у односу на 2022. годину.

Према његовим речима, наши људи најчешће су куповали возила која су произведена између 2007. и 2011. године, (око 43 одсто), а преовладавали су аутомобили са дизел-мотором (64,5 одсто).

Када се све узме у обзир, Голф 5 годишта између 2007. и 2011. може да се пронађе у просеку по цени од 4.500 евра, што је око 527.400 динара.

Дакле за овај аутомобили, уколико зарађујете просечну плату у Београду, морате да одвојите нешто више од четири зараде, без да трошите новац на било шта осим тога. У Новом Саду је за овај аутомобил потребно штедети око пет месеци, док је у Нишу и Крагујевцу потребно штедети шест месеци.

Рецимо за Ауди А4 који је, такође, између 2007. и 2011. годишта, а који се у просеку крећу око 7.000 евра, односно 820.400 динара, у Београду је потребно издвојити око седам плата, у Новом Саду око осам, док је у Нишу и Крагујевцу потребно издвојити 10 просечних зарада.