Прочитај ми чланак

Ко се све и колико УГРАЂУЈЕ у цену горива?

0

Грађани Србије већ годинама плаћају најскупље гориво у региону, а стручњаци истичу да су кључ високих цена на нашим пумпама превелике државне дажбине. Наиме, од онога што дате за литар дизела или бензина, половина иде на акцизе и ПДВ.

Пред празнике су учестала поређења цена нафтних деривата са онима код комшија и најчешћа је процена да се током путовања исплати напунити резервоар у некој од суседних земаља.

Шта тачно, коме и колико плаћамо у једној литри горива и зашто смо по тим ценама увек на самом врху, за Нова.рс објашњава Милан Ракић из Удружења власника приватних пумпи.

У цени евродизела, која тренутно износи 205 динара по литру, рафинеријска цена, односно она по којој се гориво добија од произвођача, јесте 88,38 динара, на акцизе, које су повећане од првог маја, одлази 69,12 динара и малопродајна маржа је 13,3 динара по литру.

– На ове износе рачуна се ПДВ од 20 одсто, па се збир рафинеријске цене, акцизе и малопродајне марже множи са 1.20. То је коефицијент који се множи износ акцизе – наводи саговорник.

Тако се добија укупна цена од 205 динара по литру бензина у оквиру кога је ПДВ око 34 динара.

Више иде држави него произвођачу

На исти начин Ракић разлаже и цену једног литра бензина БМБ 95, која је тренутно 202 динара. На рафинеријску цену одлази 87,78 динара, акциза је 67,22 динара, малопродајна маржа је 13,3 динара.

Опет се збир ове три компоненте множи са 1,20 да би се добила цена са ПДВ-ом, односно коначна цифра. У овом случају удео ПДВ у цени литре бензина БМБ 95 је око 34 динара.

Обе ове калкулације, како упозорава Ракић, врло јасно показује да у коначној цени горива државне дажбине, односно акциза и ПДВ, заузимају већи проценат него оно што иде рафинерији или увознику од кога је нафта набављена.

Од 205 динара који смо дали за литар дизела на пумпи више од 103 динара отишло је држави, док од литра бензина БМБ 95, чија је коначна цена 202 динара, држави иде нешто више од 100 динара.

Ово све важи од 1. маја, пошто је снагу ступила одлука о повећању акцизе, којом је овај намет на дизел износи 69,12 динара по литру, а на бензин 67,22 динара по литру.

Ракић упозорава да због овакве структуре цене горива грађани у Србији плаћају скупље гориво од већине земаља у региону.

„Плаћамо порез на порез“

– Из разлога што се на акцизу обрачунава ПДВ моторна горива су скупља за потрошаче у Србији за 13,40 до 13,80 динара по литри. Обрачун пореза на акцизу је недопустив јер то представља обрачун пореза на државну дажбину, која је такође врста пореза. Овим је јасно да се у Србији плаћа порез на порез у структури цене моторних горива – истиче Ракић.

Ракић подвлачи да је кључ високе цене горива проблем високих државних дажбина које чине половину коначне цене.

Поређења ради, све земље Европске уније примењују акцизу од 0,35 до 0,45 евра. У Србији већ сада овај државни намет износи на дизел око 0,55 евра по литру, а на бензин око 0,53 евра. Са повећањем од 1. маја, акциза на дизел ће бити око 0,59 евра, а на бензин 0,57 евра.

Код наших првих комшија у Црној Гори, акциза на литар дизела је 0,27 евра и око 0,36 евра на моторни безоловни бензин. У Босни и Херцеговини, ова дажбина се на дизел плаћа око 0,30 конвертибилних марака, односно око 0,15 евра, а на безоловни бензин око 0,35 конвертибилних марака, што је отприлике око 0,175 евра.