Прочитај ми чланак

Ко још чита наше мејлове?

0

srbija-prisluskivanje

У Србији званично нема ниједног откривеног случаја незаконитог пресретања интернет комуникације, што је далеко од стварности. Зато је повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић покренуо поступак надзора над операторима јавних комуникационих мрежа и услуга којих у Србији има укупно 462.

– Бојим се да смо и у области интернета суочени са непоштовањем гаранција људских права у озбиљним размерама, то је разлог више да се с тим што пре суочимо и то стање почнемо мењати – сматра Шабић. Српски закони су веома јасни – само уз дозволу суда, право да пресретну интернет комуникацију имају Безбедносно-информативна агенција (БИА), Војнобезбедносна агенција (ВБА), Војнообавештајна агенција (ВОА), Служба за борбу против организованог криминала (СБПОК). То значи, на пример, да послодавци не смеју да пресрећу интернет комуникацију запослених.

О озбиљности незаконитог пресретања интернет комуникације у Србији знало се након што је 2009. објављен налаз Хидрометеоролошког завода (РХМЗ), који је на свом радарском систему открио чак 430 илегално постављених уређаја, међу којима су рачунарски сервери. Недавно је Викиликс објавио имена 99 фирми које се баве продајом софтвера за шпијунирање грађана.

Подршка Шабићу

Државни секретар МУП Владимир Божовић, задужен за међународну сарадњу и контролу полиције, каже да подржава иницијативу повереника.
– Тренутно стање је одраз запуштености, па је неопходно ту област уредити законима и обезбедити средства да се они спроводе.

Представници фирми са списка „Гама“, „Хакинг тим“ и „Тровикор“ које су из Немачке и Италије редовно су посећивали Србију, и контактирали су с представницима предузећа регистрованим у Сурдулици. Радна група „Ситизен лаб“ са Универзитета у Торонту, која истражује дигиталну шпијунажу широм света, објавила је име српске фирме „Три“ д.о.о. Иначе, “Гама интернешенел“, која је део „Гама групе“, проглашена је за једног од пет „корпоративних непријатеља интернета“. Према доступним подацима, „Гама група“ је у поседу Вилијама Лутијана Нелсона, чији је син Лутијан Џон Александер Нелсон посећивао Србију, али су долазили и Мартин Мјунх („Гама“) и Џони Дебс („Гама група“). У Србији је лоциран представник „Тровикор“ Томас Мисковски, као и Марко Бетини, менаџер продаје „Хакинг тим“ из Милана.

Иако званична Србија покушава да се понаша као да се ништа не дешава, не може да се сакрије од података које открива Викиликс и Едвард Сноуден, као и од обавештења о водећим произвођачима рачунара у Кини. Сноуденове информације су да се у Амбасади САД у Загребу крије шпијунска база коју користе ЦИА и НСА за ово подручје. Овај бивши амерички обавештајац је објавио да су Немачка, Француска, Шпанија и Шведска у сарадњи са Британијом у последњих пет година развиле технике за масовно надгледање интернета.

С друге стране, кинеска компанија „Леново“, један од највећих произвођача рачунара у свету, налази се на црној листи у Аустралији, Новом Зеланду, Британији, Канади и САД, у којима је обавештајним агенцијама забрањено да користе опрему овог произвођача јер се њиховим рачунарима може приступити без знања корисника. Такође је „Хуавеју“, кинеском произвођачу телекомуникацијске опреме, забрањено да учествује на тендеру за аустралијску националну широкопојасну мрежу због безбедносних разлога.

(Блиц)