Прочитај ми чланак

Како су светски медији извештавали о масовном протесту у Београду

0

Светски медији и агенције известили су о протесту у Београду наводећи да су се десетине хиљада људи окупиле да протестују против популистичког руководства и насиља у земљи после два масовна убиства.

Десетине хиљада људи прошетало је српском престоницом и блокирало кључни мост у другом великом скупу после два масовна убиства у којима је погинуло 17 људи, међу којима највише деце, пише агенција АП о масовном окупљању грађана под насловом „Десетине хиљада марширало против српског популистичког руководства после масовних убистава“, пише Данас.

Гардијан наводи да је на челу колоне био црни транспарент на којем је писало „Србија против насиља“ и додаје да су демонстранти, пролазећи поред владиних зграда узвикивали слогане против „популистичког председника Александра Вучића, којег криве за стварање атмосфере безнадежности и поделу у земљи, за шта кажу да је директно довело до масовних убистава“, која су се 3. и 4. маја десила у основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду и у околини Младеновца.

У извештају о протесту, Вашингтон пост цитира и неке од грађана који су били на улицама Београда.

„Овде смо зато да бисмо изразили одређену врсту бунта против свега што нас тренутно окружује, али првенствено против насиља које се десило у скорије време, и које је стално око нас последњих година“, наводи Вашингтон пост речи Београђанке Невене Матић.

Овај лист додаје и да су провладини медији критиковали блокаду моста Газела, преносећи писање Новости које су у извештају о протесту навеле: „малтретирање је почело, хулигани су блокирали мост“.

У закључку текста Вашингтон поста напомиње се и да се процењује да је Србија међу првима у Европи по броју оружја по глави становника, од којих је многа преостала из ратова 1990-их, као и да мере против оружја уведене након пуцњаве укључују забрану нових дозвола за оружје, строжију контролу власника оружја и стрелишта и оштрије казне за нелегално поседовање оружја.

„Опозициони политичар Срђан Миливојевић изјавио је за телевизију Н1 да је ово ‘борба за опстанак’ и да је поручио: ‘ако председник не разуме свој народ, време је да поднесе оставку“, наводи се у тексту Еј-Би-Си њуза.

Ова медијска кућа пише и да полиција није интервенисала током протеста, као и да су људи почели да се разилазе када је пао мрак, а организатори обећали да ће организовати још протеста ако њихови захтеви не буду испуњени.

Еј-Би-Си њуз наводи и да је Вучић, „који држи готово све нивое власти“, рекао да су протести „насиље у политици“ и „малтретирање“ грађана, као и да је изјавио да се полиција неће уплитати „осим ако животи људи не буду у опасности“.

Агенција Ројтерс пише да су „десетине хиљада Срба протестовале у петак захтевајући бољу безбедност, забрану насилних ТВ садржаја и оставку кључних министара после две масовне пуцњаве у којима је 17 људи страдало“.

Ова агенција напомиње да је у питању други такав протест у недељу дана и цитира неке од учесника.

„За мене је примарна порука ових протеста – зауставити насиље. Овде сам због моје ћерке и све наше деце“, преноси Ројтерс речи Бојане, 40-годишње учеснице протеста.

И агенција Франс прес је у тексту „Демонстранти блокирали пут у српској престоници после масовних убистава“, који преносе француски медији попут Франце24, известила о скупу, наводећи да су десетине хиљада демонстраната блокирале главни пут у Београду, тражећи оставку највиших званичника и сузбијање насиља након два масовна убиства.

„То је био други протест ‘Србија против насиља’ који је извукао хиљаде људи на улице“, пише агенција и додаје да демонстранти, између осталог, желе да влада повуче дозволе за емитовање телевизијама које промовишу насиље и забрани провладине медије који потпирују тензије таргетирајући политичке неистомишљенике.