Прочитај ми чланак

Јурић: Истрагу против Палме требало је пребацити у Београд

0

"Да се тужилачка истрага водила у Јагодини, ко би поверовао да може да буде реална. Нисам за то да буде у Краљеву, с обзиром на важност случаја, требало је да се пребаци у Београд", коментарише Игор Јурић из Фондације Тијана Јурић одлуку да се за поступање у предмету поводом навода Маринике Тепић против Драгана Марковћа Палме овласти Више јавно тужилаштво у Краљеву.

Како је навео Јурић, било би бесмислено да је истрага остала у Јагодини, али га је изненадило то што је пребачена у Краљево, јер је, сматра Београд право решење.

„Уобичајено једа нечињењем долазимо до тога да грађани имају оправдану сумњу како ће се водити истрага, као и у исход процеса. Републички тужилац мора да се укључи и преузме случај, јер ово није обичан случај ни обичан оптужени, свака друга територија и град, сме Београда, мене не задовољава. Притисака ће бити, некако ја више верујем у републичко тужилаштво, иако може да постоји сумња и тада, притисци ће постојати и зато пребаците то у Београд“, сматра Јурић.

То што су Основном јавном тужилаштву у Јагодини кривичну пријаву против Маринике Тепић поднеле 393 жене, са Јурића је потврда да „ту нису чиста посла“.

„Гледао сам Палму на телевизији који је несмотрено рекао да су код њега долазили и поптписивали, за мене је то потврда да има нечега. Када се одједном 393 особе јаве да туже једну особу, а зна се да су то жене из јавних предузећа, не остаје ми ништа друго него да кажем – зашто би те жене тужиле“, додаје Јурић.

Јурић је навео да су Вечерње новсти пренеле дешавања са састанка који је имао са тадашњим министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем и начелником криминалистичке полиције, на коме је било речи о условима заштите породице, која је требало да сведочи о сексуалном злостављању.

„Жртва је требало да сведочи, отац је о томе разговарао и ја сам био неко у кога је он имао поверења. Отишао сам на састанак, тројица нас је било, договор је био да у петак пренесем све што смо разговарали, а сутрадан је у медију изашао текст да идем код породице и да разговарамо о сведочењу. Замислите родитељ који то прочита и да ме онда неко види да улазим у неку кућу, биће проваљен о коме се ради и наравно да није хтео да ме прими на разговор. Ја сам гарантовао да ће бити све како се договоримо и онда кад изађе у медијима то како можеш да говориш о поверењу, а сутра треба да говори у тужилаштву и да се дигне помпа у јавности. Рекао сам министру – да ли сте свесни да сте угрозили случај, одговрио ми је немој да бринеш, све је ок. Мислим да је то нешто несмотрено или да се добије поен у јавности, ја тако доживљавам а можда и грешим“, објашњава Јурић.

Како каже, поступак није завршен, јер није ни почео.

„Ја имам осећај да ће доћи до поступка, да ће човек одговарати за оно што је урадио, то су озбиљне ствари и надам се да ће доживети старост тамо где треба. Мене није брига да ли ће ме неко хвалити, ја хоћу да људе отерам у затвор“, каже Јурић.

На питање о сличности тог случаја са Јагодином, Јурић каже да би било неозбиљно да износи нешто, а нема дозволу породице. Додаје да верује у оно што је о Јагодини говорио сведок.

„Верујем да је то тако, не сумњам у веродостојност изјаве, уколко направимо грешку и кикснемо у овом случају, направићемо штету. Ако је тачно како је сведок говорио, морамо имати кључне доказе. Амнестирати некога за оно што сведок тврди, онда смо у проблему. Опрезни смо са изношењем чињеница коије имамо. Ово може бити велика штета и за сведоке које ими имамо, могу да се обесхрабре ако се деси кикс“, упозорава Јурић.

Напомиње да жртве које желе да сведоче морају да имају гарантовану заштиту.

„Жртве морају да знају шта ће бити после, обећано нам је годину дана полицијске пратње, замислите живот у том месту после годину дана, скормна породица како то може. Где их можемо изместити, да им гарантујемо безбедност, како да живе, то држава мора да обезбеди. Када будемо гарантовали такву безбедност, неће бити проблема да неко сведочи“, рекао је Јурић.