Прочитај ми чланак

Испитују се везе Мишковића и Шарића

0

Двојица милијардера „гајила” су годинама пословни однос, и радила заједно, позајмљивала новац а примери су „Белвил” и „Фајненшел ејнџелс”.

Хоће ли најбогатији Србин свих времена, власник кипарске финансијске империје „Хемслејд” у чијем саставу је „Делта” и још стотинак српских фирми, у понедељак у пратњи својих адвоката са осмехом на лицу одшетати из просторија МУП-а? Да ли је радна група при МУП-у дошла до неких нових информација о пословању човека који већ дуго у јавности фигурира као „најмоћнији човек у земљи од петооктобарских промена”? Да ли ће изречене сумње бити довољан доказ за суд и евентуални каснији процес одузимања имовине или ће Мишковић додатно увећати своју имовину на евентуалним тужбама за клевете уколико се докаже да су све изречене оптужбе протеклих месец дана биле неистините?

Све су то питања која су се отворила после прексиноћног саопштења компаније „Делта” којим је откривено да је Мирослав Мишковић позван у понедељак на саслушање у полицију. Одговори на ова питања требало би да се добију ускоро, у данима које једни описују као „тренутак у којем се правда враћа у Србију и задаје највећи ударац корупцији”, а други као „безразложну хајку на успешног привредника који даје хлеб за више од 7.000 људи”.

Главни покретач српске економије или њен гробар, зависно од угла гледања, требало би по досадашњим информацијама да неколико сати у просторијама МУП-а одговара на многа питања која су се у протеклом периоду показала као спорна. То су пре свега она о којима је јавност мање-више обавештена – спорне приватизације „Це-маркета” и „Луке Београд” и конверзија земљишта из права коришћења у својину дуж ауто-пута Е-70 и Е-75. Међутим, оно што излази на светлост дана, као податак из истраге, јесте евентуална веза између Мишковића и Дарка Шарића, оптуженог за шверц више тона кокаина из Јужне Америке у Европу.

Двојица милијардера, један из Крушевца, а други из Пљеваља, наводно су имала неколико заједничких послова, а извори из истраге открили су да постоји сумња и да је Мишковић чак имао улогу у прању Шарићевих пара. То се пре свега односи на наводну консултантску услугу коју је Мишковић платио Шарићу у износу од пет милиона евра, док се друга односи на наводно заједничко улагање двојице милијардера у изградњу насеља „Белвил”. У истраживање оба случаја биле су укључене аустријска и холандска полиција које су недавно своје информације проследиле Србији.

О случају плаћања консултантских услуга, говорио је Александар Вучић, прошле недеље у емисији „Утисак недеље”, Оље Бећковић. Иако тада није откривао превише детаља о овом случају, као ни имена актера ове приче, Вучић је показао папир којим се доказује плаћање консултантских услуга фирми „Фајненшел ејнџелс”. Реч је заправо о предузећу Дарка Шарића, регистрованом у америчкој држави Делавер. Две исплате у износу од три и две милиона евра од холандске фирме „Греат инвестментс кооперејшн”, за коју се претпоставља да припада Марку Мишковићу, наследнику финансијске империје, откривене су још у акцији „Балкански ратник”, коју је покренула БИА, а која је резултирала разбијањем највећег нарко-клана који се до тада појавио на овим просторима.

Наводна прича која се тренутно проверава јесте да је Шарић позајмио Мишковићу пет милиона евра у готовини и да му је касније тај дуг враћен преко рачуна. Он му је враћен под формом плаћања наводних консалтинг услуга за испитивање тржишта у Црној Гори. Инспектори српске полиције који раде на овом случају због тога сматрају да цела трансакција представља класично прање новца.

Друга наводна повезаност српског и црногорског милијардера која се тиче изградње „Белвила” откривена је у истрази против Иве Санадера, бившег премијера Хрватске недавно осуђеног на 10 година затвора због корупције. Наводно су аустријске власти истражујући повезаност Хипо Алпе Адрија банке са Санадером, откриле више финансијских трансакција чија је документација водила до изградње насеља у новобеоградском Блоку 67. Наводно, Шарић је преко својих офшор компанија уложио 100 милиона евра на рачуне Хипо Алпе Адрија банке, у првом реду у Лихтенштајну.

Упоредо с тим, од 2007. до 2009. филијала Хипо Алпе Адрија банке у Холандији, фирма „Хипо груп недерландс корпорејт фајненс”, одобрила је кредит од 81,56 милиона евра, а филијала Хипо Алпе Адрија интернешенел одобрила је 2008. и 2009. још један кредит од 17,9 милиона евра. Кредити су ишли на рачун предузећа „Блок 67 асосиејтс”, које је било задужено за градњу насеља Белвил. Отплата кредита је врло брзо престала, од оба кредита враћено је око 8,5 милиона евра, а банка је дуг интерно намирила из суме од 100 милиона коју је Дарко Шарић раније уплатио.

Према сазнањима, документација о овим трансакцијама наводно је прослеђена српским истражним органима, али наш лист јуче није успео да дође до ових папира.

 

(Политика)