Прочитај ми чланак

Даровао Краљеву још милион евра

0

1(Политика)
Краљево – Ретко је ко хуман као Миломир Главчић из Канаде. Таман што његови дарови рођацима, комшијама, непознатим људима у невољи, родном крају, цркви, Србији… постану, такорећи, уобичајен догађај, он начини потез који је за многе готово невероватна прича. Тако је јуче граду Краљеву послао дар незабележене вредности у новцу. На посебан рачун, за градњу моста преко Ибра, уплатио је 1,4 милиона канадских долара, што је противвредност од око милион евра. Са том донацијом он, који у Србији није зарадио ни, што би се рекло, пребијени динар већ је одавде у свет отишао као сиромах и сироче, послао је у ову земљу на разне адресе, за последњих неколико година, више од пет милиона евра.

Пре годину дана је започета градња моста преко Ибра, на обалама реке подигнуто је неколико стубова, а у такозваним радионичким условима изливено је педесет носећих елемената. За то је потрошено око 85 милиона динара из буџета Краљева и таман када је, због помањкања новца, претило успоравање градње стигла је ова „инјекција”.

– Као нова власт, желели смо да наставимо реализацију оних пројеката које је започела претходна. У том смислу и они су нам помогли да у преговорима Миломира Главчића уверимо у нашу озбиљност и одговорност, што је он и захтевао. У томе нам је помогао и његов рођак Радоје Главчић, као и ваш лист који је о хуманости овог човека објективно извештавао. И, ето, биће новог моста који ће бити „копча” за развој града на другој страни реке, у приградском насељу Рибници. Градња моста дугог 240, а широког 12 метара коштаће око 180 милиона динара, а са приступним саобраћајницама и расветом 230 милиона. У уговору са донатором, односно његовим опуномоћеним заступником Радојем Главчићем прихватили смо обавезу да 1. августа 2014. буде пуштен у саобраћај. Без обзира што је Главчић уплатио цео износ, новац ће бити трошен поступно, према напретку градње – истакао је Ненад Нерић, директор Дирекције за урбанизам и градњу у Краљеву, којег је градска скупштина овластила да преговара са донатором.

Иако то дародавац није изричито захтевао, мост ће носити његово име, односно на видном месту биће трајно означен његов допринос изградњи.

2– Није ми толико важно то обележје, као ни признања, ни ордење, ни медаље. Више ме радује и држи у животу чињеница да ће мост, како је то наш нобеловац Иво Андрић говорио, поред обала спајати и људе. Да ће тамо нашим људима олакшати живот, да ће многима омогућити да се виђају, посећују и у овим кризним временима међусобно испомажу. Колико сам срећан због тога што ће се грађани неког града или неки појединац којег помогнем радовати мом поклону, исто тако сматрам да је корисно и то што у економију Србије убацујем бар једно зрнце из мог џепа. И, то ми причињава велико задовољство – казао нам је у кратком телефонском разговору дародавац и хуманиста Миломир Главчић.   

Иначе, поред моста у Краљеву, такође о његовом трошку, у Јошаничкој Бањи биће изграђени дом културе, библиотека, дечији вртић… Та прелепа зграда од око 600 квадратних метара, на узвисини изнад овог места, биће завршена крајем овог месеца.

– Кад се све сабере, Миломир је минулих година, без моста у Краљеву, поклонио скоро четири милиона евра. Годинама, два пута годишње, свотама од две до пет хиљада евра па и више, помаже око 160 својих рођака. Затим  је, небројано пута помагао младе на школовању, студенте, старије у невољи, болесне, избеглице, расељенике… У свом родном крају финансирао је градњу цркве и црквеног комплекса, у селу Ковачима покрај Јошаничке Бање. Затим се одлучио да помогне и градњу цркве у суседном селу Жерађу. Онда је платио асфалтирање пута до те цркве и гробља, а прошле године је уложио и у реконструкцију пута од око три километра, који води од главне магистрале до села Ковача – истиче Радоје Главчић

О животном путу овог необично хуманог човека више пута смо писали, јер је његова биографија права филмска прича. Као дечак из родних Попа, изнад Јошаничке Бање, отишао је као сироче у потрази за парчетом хлеба. Мало је шегртовао у Београду, а одмах после рата, не мирећи се са једним случајем велике неправде, из војске је чамцем преко Преспанског језера, „отпливао” у Грчку. Пут га је одвео у Италију па у Канаду, где се скрасио у граду Нијагара Фолс. Бавио се многим пословима, био металац, столар, рудар и само својим радом и умећем покрај Нијагаре стекао је два хотела, биоскопску дворану, велику површину земље… Тако вредан и проницљив, један је од тамошњих најбогатијих Срба. Како каже, добро носи својих 88 година, ужива у „пензији” са својом супругом Армелином и бројном фамилијом. Иако свој завичај и људе никада није заборавио, никада се није вратио у Србију, па ће Краљевчанима бити још већа част да га догодине, у августу, дочекају на отварању моста.