Прочитај ми чланак

Глобално загревање: Земљи прети право гушење

0

Огромне кличине гасова азота и угљеника заробљених хиљадама година у залеђеном арктичком тлу – пермафросту – биће ослобођене уколико се настави глобално загревање, саопштила је национална установа за геолошка истраживања САД (УСГС).

Према резултатима најновијих истраживања, чак 850 милијарди тона угљеника налази се тренутно ускладиштено у пермафросту, а то је отприлике иста количина овог елемента која се данас налази у атмосфери. У случају даљег отопљавања, у ваздух ће се ослободити и додатне 44 милијарде тона азота.

Овакав сценарио додатно би погоршао феномен загревања планете и веома лоше утицао на све копнене и водене екосистеме.

– Пермафрост на поларним географским ширинама можда изгледа далеко од нашег свакодневног живота, али његов потенцијал да промени живот на планети је врло реалан – каже Марша Мекнат, директор УСГС.

Ове процене, објављене пре неколико дана, научници су донели на основу проучавања огромних површина арктичког залеђеног тла, у коме се налазе велике количине органског материјала – тресета. Он се при отопљавању брзо распада ослобађајући гасове, а додатна опасност је што се изузетно лако пали и ослобађа невероватне количине угљен-диоксида у атмосферу.

СЕВЕРЊАЦИ
Узбуну међу научницима изазвале су сателитске термо фотографије области стално залеђених као што су Аљаска, Сибир, северна Скандинавија, али и алпских држава као што је Швајцарска. Оне показују убрзано топљење и ослобађање гасова који изазивају ефекат стаклене баште.

– Резултати мерења достигли су озбиљне вредности на основу којих морамо да правимо нове моделе промене климе и хидрологије – рекао је др Леонид Бобиљев из Санкт Петербурга.

 

(Вечерње Новости)