Прочитај ми чланак

ДРЖАВА ПОЧЕЛА да кажњава адвокате

0

advokat

Пореска управа почела је блокаду рачуна адвокатима који у последњих 40 дана трајања протеста нису платили порез држави.

Истовремено, Драгољуб Ђорђевић, председник Адвокатске коморе Србије, каже да су још пре 20 дана упутили предлог Министарству правде у коме су изложили начин на који треба решити проблеме адвокатуре.

„Министар Никола Селаковић нам још није одговорио на тај предлог. Док се то не деси, нема смисла улазити у даљу расправу, рекао је Ђорђевић и додао да позива министра Селаковића да престане да разговара са адвокатима путем медија и да престане да води декларативну политику и посвети се суштини“.

Он је додао да је „очигледно овај ужас у правосуђу био неопходан да министар Селаковић схвати да је потребна измена појединих одредби Закона о јавним бележницима и сродних закона“.

Говорећи о покушајима Министарства правде да у преговорима заобиђе њега и Адвокатску комору Србије, Ђорђевић је истакао да ће такви напори водити само даљој хомогенизацији адвокатуре.

„Сви потези које су они вукли су само ујединили адвокате. А ако покушају да, по угледу на неке друге примере, формирају паралелне адвокатске коморе, послаће снажну поруку Европској унији. Адвокатура је заштићена Уставом Србије и сваки покушај прављења нове коморе ће наићи на осуду свих цивилизованих друштава“, казао је Ђорђевић.

Према његовим речима, строго унутрашње уређење адвокатуре, њена ауторегуларност, представља за професију „закон свих закона“.

„Уколико држава уређује адвокатуру, онда имамо ситуацију као у Совјетском Савезу. Адвокатура мора да буде независна, али не због адвоката, већ зарад заштите људских права. У супротном би цео судски процес био повезан са центрима моћи“, навео је Ђорђевић.

Иако протест адвоката улази у своју шесту недељу, у АКС се не размишља о формирању солидарног фонда који би финансијски помогао адвокатима да истрају у својим захтевима. Разлог за то је, казао је Ђорђевић, што у регионалним коморама већ постоје механизми који регулишу та питања.

„Већ више деценија у регионалним коморама постоје солидарни фондови који у случају финансијског посрнућа, помажу адвокатима да преброде своје недаће. Због тога нема потребе за формирањем посебног солидарног фонда у овом случају“, казао је Ђорђевић.

Он је додао да финансијски проблеми адвоката не почињу 17. септембра, када се кренуло са протестом, већ да они трају већ четири године од када се спроводи реформа правосуђа.

„Ми већ четири године немамо посла. Због свих ових реформи, претреси се одлажу, мењају се судије, премештају се предмети. Али, на крају свега овога правна професија мора да изађе као професија која ће се уважавати“, навео је Ђорђевић.

(Данас)