Прочитај ми чланак

Ђаци побегли са четири милиона часова

0

(Новости)

Министарство просвете први пут пребројало понављаче, изостанке и нестручне предаваче, ”Новости” добиле податке на увид. Сваки ученик просечно има 5,6 неоправданих изостанака

djaci prvaci
УЧЕНИЦИ основних и средњих школа у Србији прошле године изостали су са више од 50 милиона часова! Од тога је 45,6 милиона изостанака било оправдано, а са 4,6 милиона часова ђаци су побегли.

Ово су подаци извештаја о изостанцима, понављачима, поправним испитима и дисциплинским прекршајима ученика који је Министарство просвете први пут урадило и који ће у целости бити представљен 13. марта у Влади Србије. Иако подаци делују драматично, ипак су десетоструко бољи од оних које годинама уназад дају синдикати.

– Ђаци у Србији су у просеку имали по 5,6 неоправданих изостанака. Иако је то далеко мање од броја који се помиње у јавности, и то је много и радићемо на томе да се овај број смањи – каже за ”Новости” Велимир Тмушић, начелник Републичке просветне инспекције.

Већ са десет неоправданих, објашњава он, школа мора да реагује, а када ученик прекорачи горњу границу и побегне са више од 25 часова, чекају га дисциплинске казне. У средњим школама то може да буде и избацивање, а у основним пребацивање у другу школу, уз сагласност родитеља. Таква мера, међутим, у Београду није ниједном примењена прошле школске године, а у целој Србији било је 159 оваквих примера.

Београдски основци са лекарским или родитељским оправдањем прошле школске године изостали су са 5.493.319, а побели са 422.078 часова, што је у просеку 48,5 изостанака по ученику. Средњошколци у главном граду, са 5.461.974 оправданих и 540.822 неоправдана, били су знатно недисциплинованији, па у просеку сваки има 9,4 неоправдана, а са ”покрићем” су просечно изостали скоро три недеље из школе.

Осим изостанцима, Министарство се бавило и понављачима, поправним испитима и стручном спремом наставника.

– У Београду је на поправни пало 1.513 основаца, а 868 њих је понављало разред, што је доста велики број – открива Тмушић. 

– У средњим школама било је 4.988 ученика на поправном и 1.252 понављача.

Наш саговорник наводи и да је београдским основцима изречено 2.276 васпитних мера, као што су усмене или писане опомене или укори, док је њих 708 тешко прекршило правила понашања у школи.

Тмушић објашњава да ће се сви ови подаци наћи у електронској бази података, која ће бити доступна школама и локалним самоуправама. Сваке године уписиваће се нови подаци, каже, како би пратили трендове и реаговали на све промене.

МАЊЕ НЕСТРУЧНИХ НАСТАВНИКА

Добар показатељ је да се број нестручних наставника у школама значајно смањио – објашњава Велимир Тмушић. – Пре петнеастак година сваки четврти наставник није имао одговарајуће квалификације, а данас је таквих тек три одсто. У целом Београду, на пример, 37 наставника нема одговарајућу стручну спрему. То је већи проблем у мањим местима, где је тешко наћи предаваче из одређених предмета.