Прочитај ми чланак

ДИРЕКТОРКА „ПАЛА“ ТОКОМ ЧИСТКЕ У ЗДРАВСТВУ: Пацијенте слала у своју клинику?

0

ПРОФЕСОРКА др Гордана Златановић, коју је министар здравља др Златибор Лончар са још 10 руководилаца здравствених установа, после првих извештаја о контроли болница, сменио са места директора Клинике за очне болести КЦ Ниш, до прекјуче је у државој клиници била шеф и свом сину, кћерки, и зету "приде", а са истима, "појачанима" и мужем Љубишом Златановићем, држи и приватну "Клинику Маја", која са РФЗО има уговор за операције катаракте, на које у државној болници пацијенти никако да стигну на ред!

doktori-1336984780-161628Ово је класичан пример непотизма и сукоба интереса каквих у здравству Србије има још.

Инспекција, према сазнањима „Новости“, сад проверава да ли су професорка Златановић и њена најужа фамилија пацијенте са државне клинике преусмеравали у своју приватну клинику. Испитује се и да ли је ред за операције катаракте, у КЦ Ниш, можда, намерно прављен како би било више посла за приватну „Клинику Маја“.

Овај случај непотизма у КЦ Ниш становницима града на Нишави одавно је познат, а у тамошњем Клиничком центру, где има још лекара који су ту запослили своју децу, сад се поново препричава како су се многи потајно смејали док су до прекјуче син и кћерка професорке Златановић на радном месту мајци обраћали са „директорка“. И ћерка Маја и син Марко имају импресивне биографије: Маја је студије завршила са просеком 10, као најбољи студент Медицинског факултета у Нишу 2005. године, а Марко се између осталог усавршавао и на Колумбија универзитету у САД. Ипак, их „бије глас“ да их је запослила мама. Ту „заслугу“ професорка Златановић нема и код зета, којег је Маја упознала ту, на очној клиници.

За професорку Златановић смена са места директора клинике била је као „гром из ведра неба“, а најблаже речено потезом министра Лончара „изненађени“ су и други смењени директори са којима су јуче разговарали новинари „Новости“. Сви тврде да су за смену сазнали из медија.

– Конкретно, не знам шта ми се замера, јер никакав допис, нити образложење нисам видео – рекао нам је др Игор Маљковић, смењени директор Опште болнице у Бору, за коју он тврди да је једна од најуређенијих медицинских установа у Србији и да не види ниједан разлог за смену.

Доктор Зоран Милошевић, смењени директор Опште болнице у Мајданпеку, каже да је „начин на који је смењено 11 директора, најблаже речено, сраман“:

– Комисија која је обавила контролу била је, што се види из извештаја, задовољна стањем.

Болнице у Пријепољу и Прибоју трочлана комисија Министарства здравља посетила је у петак.

– Мислио сам да ће након посете уследити некакав извештај уоченим недостацима у смислу унапређења рада болнице и лечења пацијената, тим пре што нису у негативном контексту коментарисали своја запажања – прича смењени директор пријепољске болнице, др Бранко Гојаковић. – Ми смо везани за Здравствени центар Ужице и надлежно министарство тако да сви пропусти који се односе на дотрајалост апарата не иду на нашу адресу.

ПОСЛАТА РЕШЕЊА О РАЗРЕШЕЊУУ МИНИСТАРСТВУ здравља „Новостима“ је у четвртак потврђено да су током дана написана и послата решења о разрешењу свих 11 директора здравствених установа, које је министар Златибор Лончар сменио због пропуста уочених током контрола. Истовремено је потписана и већина решења о именовању нових руководилаца, која наредних дана треба да стигну у здравствене установе.

Доктор Јасминко Тоскић истиче да неправилности у раду болнице у Прибоју није било и да није имао увид у извештај комисије која је контролисала рад ове установе.

За болницу у Врању убудуће ће бити одговоран др Небојша Димитријевић, директор Опште болнице у Лесковцу. Он ће имати „специјални статус“ и задатак да у Врању „заведе ред“, бар онакав какав влада у Лесковцу, који је оцењен као позитиван пример рада у здравству. Иначе, смене у Врању су чини се очекиване, јер су нагомилани проблеми узели данак, па је овај центар у милионским блокадама и дуговањима, а примедбе пацијената о несташицама основног санитетског материјала су постале све учесталије. Смењени директор др Владимир Стаменковић остао је доследан у свом трогодишњем односу са медијима, па ни овога пута није одговарао на позиве новинара.

Др Димитријевић стање у врањској болници, према првим информацијама, оцењује веома тешким.

– Очекује нас изгледа много проблема које треба да решимо у наредних шест месеци – рекао је др Димитријевић.

О проблемима у Општој болници у Крушевцу, где је смењена директорка др Слободанка Јотић, „Новости“ су писале више пута: бубашвабе на Дечјем одељењу у централној вишеспратници где су и Неурологија, Инфектологија, Психијатрија, обележиле су 2013. годину. У последње време, међутим, за болницу је набављено много нове опреме, намештаја и санитетска возила.