Прочитај ми чланак

Директорка клинике „Др Лаза Лазаревић“ склапала уговор сама са собом

0

Клиника за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић", коју је заступала в.д. директорка др Ивана Сташевић Карличић, закључила је уговор о ауторском делу са - в.д. директорком ове клинике, односно - сама са собом. По основу тог уговора о ауторском делу, клиника јој је исплатила 349.000 динара на име хонорара. Ово је само део налаза које су утврдили државни ревизори контролишући пословање ове клинике у 2022. години.

Како пише Н1, вршилац дужности директора Клинике за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“ у Београду др Ивана Сташевић Карличић смењена је са те функције у јуну 2023. године. Она је на месту в.д. директора ове клинике била од 2017. године, а део запослених те болнице је од септембра 2022, на протестима, тражило тражило њену смену, оптуживши је за мобинг.

Ревизори су, у управо објављеном извештају, указали да је вршилац дужности директора ове клинике именована Решењем Владе Републике Србије од 22. августа 2017. године и то на период од шест месеци, који је истекао још – 22. фебруара 2018. године.

Ово није једина неправилност на коју је указала ДРИ у извештају.

– Клиника Др Лаза Лазаревић закључила је са Министарством здравља Републике Србије Уговор о финансирању послова за спровођење студије ‘Преваленција менталних поремећаја у примарној здравственој заштити становништва Републике Србије’ којим су Клиници обезбеђена средства у износу од 8.766.000 динара за набавку потрошног материјала и радно ангажовање кадра за спровођење наведене студије. Уговором је одређен рок од три године за спровођење студије. Закључком Владе Републике Србије дата је сагласност да се организује и спроведе предметна студија као научни пројекат Клинике и за носиоца студије именована је в.д. директора Клинике – наводи Државна ревизорска институција у свом извештају.

В.д. директора Клинике донела је одлуку којом су одређени истраживачи у наведеној студији – главни аутор/главни истраживач, остали истраживачи/учесници у студији – као и кодизајнери студије, „а потом је Клиника са овим лицима закључила уговоре о ауторском делу којима су уређена права и обавезе Клинике (као наручиоца) и аутора, лица ангажованог за спровођење студије“.

– Клиника је исплаћивала хонорар лицима са којима је закључила уговоре о ауторском делу по достављању њихових тромесечних извештаја о реализацији студије и у 2022. години извршила расходе по том основу у износу од 1.571.000 динара. Утврђено је да је Клиника коју је заступала в.д. директора закључила Уговор о ауторском делу са в.д. директором Клинике, која је у предметној студији именована за главног истраживача. Клиника је на име хонорара утврђеног наведеним уговором главном истраживачу – в.д. директору Клинике у 2022. години исплатила 349.000 динара„ – навели су ревизори.

ДРИ указује да су Законом о облигационим односима дефинисане стране у облигационим односима.

– Клиника коју је заступала в.д. директора закључила је уговор о ауторском делу са в.д. директора у својству главног истраживача супротно одредбама Закона о облигационим односима, имајући у виду да у наведеном облигационом односу не постоје две стране. Уговор је потписала помоћник директора за немедицинске послове којој је в.д. директора Решењем о преносу овлашћења пренела овлашћења да у њеном одсуству потписује одређена документа – наводе ревизори.

ДРИ је указала на ризик у овом случају.

– Клиника је извршила расходе за остале стручне услуге у износу од 349.000 динара за исплату хонорара по основу закљученог уговора о ауторском делу у којем не постоје две уговорне стране, јер се исто лице појављује у својству наручиоца и аутора, што није у складу са Законом о облигационим односима и Законом о буџетском систему. Уколико уговор није закључен у складу са прописима настаје ризик да ће из реализације истог проистећи преузимање обавеза и извршавање расхода без правног основа.

Протестна шетња радника „Др Лаза Лазаревић“, траже смену директорке

Увидом у пословне књиге Клинике ДРИ је утврдила да је почетно стање датих аванса за набавку материјала и услуга на дан 1. јануар 2022. године износило 596.000 динара, од чега се 444.000 динара (74%) односило на авансе дате за финансирање дела расхода за спровођење научноистраживачког пројекта дизајнираног као клиничка опсервациона студија, под називом „Биомаркери у схизофренији: кинуренинска киселина, Л-кинуренин, проинфламатурни цитокини, дужина теломера и активност теломеразе у леукоцитима периферне крви пацијената оболелих од схизофреније“.

– Два запослена лица Клинике поднела су 9. септембра 2021. године в.д. директора Клинике молбу за финансирање наведеног пројекта у износу од 1,39 милиона динара. Финансијска средства у наведеном износу су била потребна за набавку реагенаса неопходних за обављање биохемијских анализа – указали су ревизори.