Прочитај ми чланак

ДИЛУЈУ И РЕКЕТИРАЈУ: Сви послови којима се баве „професионални навијачи“

0

Хапшењем припадника организованих криминалних група окупљених око Вељка Беливука званог Веља Невоља, још једном је разоткрило све сумњиве послове криминалаца сакривених иза навијачких група.

Ухапшени вођа навијача „Алкатраза“ из екипе Веље Невоље са Вучићевим сином Данилом

 

 

Од оних легалних, попут обезбеђења клубова, угоститељства генерално и држања кладионица, до илегалних као што су рекет, зеленашење и продаја наркотика, навијачи нису много бирали пут до брзе и лаке зараде.

Истрага против Беливукове групе још је у току и готово свакодневно сазнајемо нове информације о томе колико је његова мрежа послова била разграната. Захваљујући његовом случају, добили смо јасну слику о томе како се каријера једног навијача, када превазиђе љубав према клубу, а апетити му се повећају, иде узлазном путањом.

Обезбеђење клубова

Већ три дана полиција је са дугим цевима и фантомкама на глави, водећи у пратњи псе трагаче, рониоце и припаднике специјалних јединица МУП, претреса два позната београдска клуба – сплав “Фристајлер” код Бранковог моста и клуб “Касина” на Теразијама. Обома им је заједничко то што су на њиховим вратима стајали припадници Беливукове групе, као обезбеђење.

Овакав тренд гради се деценијама у Београду. На вратима престоничких клубова годинама стоје набилдовани младићи који наизглед поштено раде свој посао, водећи рачуна о сигурности клуба и званица. Један део њих то заиста и ради за дневницу, док већини представља параван за неке друге послове. Позиција обезбеђења, поред ког циркулише велики број људи, одлична је за послове са наркотицима, а Беливук је то знао и годинама је користио.

Колико је посао обезбеђења клубова уносан можда најбоље описује сукоб у Бетон хали из 2018. године, када је петнаестак маскираних младића упало у клуб “Комитет”, претукло обезбеђење и демолирало локал, паралелно малтретирајући госте који су се ту затекли. Још исте вечери се говоркало да је сукоб настао управо јер је Беливук желео да наметне своје људе на врата “Комитета”.

Сумњиви типови са трибина и осуђивани криминалци, дилери и батинаши, временом су отишли корак даље, па су отварали фирме чија је главна делатност физичко и техничко обезбеђење, за шта су добијали регуларне дозволе и самим тим направили легални параван за диловање наркотика о ком је праткично знао цео град али по свему судећи нико није био довољно мотивисан да му стане на пут.

Фирме за обезбеђење, као уосталом и многе друге фирме које су водили, често не би биле регистроване на њихово име баш како би повезаност са сумњивим особама остала далеко од ока јавности.

На тај начин у сферу њихових интересовање доспели су кафићи, клубови, кафане и други угоститељски објекти, као и кладионице, коцкарнице, слот клубови и слично. Управо неке од најпопуларнијих локала у Београду у свом власништву има поменути Аца Босанац, који је на саслушању објаснио своју повезаност са Беливуком.

Они са којима нису могли остварити пословну сарадњу, нашли су се на удару рекета који су морали да плаћају навијачима уколико желе да наставе несметано пословање. У случају да такав захтев одбију, уследило би демолирање, паљење клуба или постављање експлозива као опомена.

Зеленаши и каматари

Позајмљивање новца уз нереално високу камату и злоупотреба дужникове лакомислености, то јест тешке животне ситуације још једна је од специјалности криминалаца изниклих на трибинама. Пошто би на основицу дуга додали и камату, дужник би ушао у зачаран круг и тако био потлачен зеленашу. Ова криминална активност често се доводи у везу са црногорским кавачким кланом, који уско сарађује са Беливуком, пошто је већина припадника било макар осумњичено за то дело.

Убацивање новца у легалне токове

Отварање фирми на туђа имена, осим што гарантује анонимност, одличан је начин за прање новца стеченим криминалом, који се на тај начин убацује у легалне токове. Колико је новца опрала Беливукова група за сада није познато јер је, како је потврдило Тужилаштво за организовани криминал, паралелно са истрагом против организоване криминалне групе, води и предистражни поступак у коме се испитују финансијски токови криминалних активности.

Први корак јесте обављање разговора са особама за које се верује да поседују информације које би користиле испитивању финансијских токова криминалних послова окривљених, због чега је између осталог обављен разговор и са Ацом Босанцем.