Прочитај ми чланак

Да ли заиста нема новца за оболеле од рака?

0

rak-kancer-lecenje-terapija-inekcija-vakcina-foto-shutter-143Београд — Друштво Србије за борбу против рака могло би ускоро да се угаси јер нема новца из буџета, а доплатна поштанска марка се више не штампа.

Једно од најважнијих удружења у Србији се већим делом финансирало и од продаје поштанских марака чије штампање је обустављено због малог тиража.

Слободан Чикарић из удружења је навео да се размишља шта ће бити даљи потези, пошто сада морају да затворе друштво после 90 година рада.

Друштво од 1992. године користи доплатну поштанску марку као основни извор финансирања, али се користила и за едукативно-пропагандну активност.

Чикарић је за Б92 рекао да је Друштво пре три године отворило телефонску линију преко којом пацијенти и њихова родбина раyговарају с најбољим онколозима у Србији, који дежурају на тој линији.

Због недовољно новца, није плаћена ни чланарина Међународној унији за борбу против рака за прошлу и ову годину.

Прошле године тираж маркице је смањен на 100.000, предлог пројеката у министарству је одобрен, али одлука о штампању маркице је одбијена, јер како тврди професор Чикарић, Пошти се не исплати штампање тако малог тиража.

“Тим средствима не можете да покријете ни 50 одсто материјалних трошкова, остали смо без прихода, али су доплатну маркицу добили Српска православна црква, Црвени крст и Ватерполо савез Србије.

На питање Б92 ко је надлежан и да ли постоји начин да се помогне удружењу обезбеђивањем финансијских средстава, из Министарства здравља је речено да та институција подржава рад свих организација које се баве здравством, али и да нема правни основ да било којој од тих организација финансира рад и остале трошкове.

Средства за претходну годину обезбеђена су од продатог стана који је друштву оставила једна пацијенткиња.Тираж часописа Рак драстично је смањен, едукативна предавања по домовима здравља су укинута, а неизвесно је и како ће се финансирати отворена телефонска линија за оболеле од рака.

Извор: Б92