Прочитај ми чланак

НАЈВЕЋА ДЕБАТА У СРБИЈИ Да ли родитељи смеју да ударе несташно дете по туру

0

Србија би ускоро могла да постане 23. земља у Европи која је законом забранила физичко кажњавање деце.Србија би ускоро могла да постане 23. земља у Европи која је законом забранила физичко кажњавање деце.

batine02Батина (ни)је из раја изашла

Чињеница да нацрт грађанског законика предвиђа забрану сваког злостављања детета, укључујући и физичко кажњавање, дигла је велику прашину у Србији. Родитељи и стручњаци поделили су се на две струје – на оне који сматрају да је батина из раја изашла и оне који верују да се деца могу васпитавати без примене телесне казне.

– Родитељи увек покушавају милом, па када то не уроди плодом, онда критикују, понекад и викну, запрете казном, па ако ништа од тога не вреди, потом примене и физичку казну – каже психотерапеут Зоран Миливојевић, који тврди да телесно кажњавање није исто што и насиље.

Миливојевић сматра да ће се новим законом криминализовати родитељство, као и да су статистике показале да су најнасилнија деца управо она која никада нису била телесно кажњавана, јер су попустљиво васпитана.

Са њим се не слаже Весна Брзев Ћурчић, психолог и психоаналитичар.

– Закон сматрам оправданим због тога што уводи санкције за примену физичке силе јачег над слабијим. Децу је све могуће научити ненасилним путем – каже Ћурчићева.

Ове земље су забраниле батине

Физичко кажњавање деце забранила је скоро половина од 46 европских земаља, а тај тренд се наставља..

Албанија, Аустрија, Бугарска, Хрватска, Кипар, Данска, Финска, Немачка, Грчка, Летонија, Лихтенштајн, Луксембург, Холандија, Норвешка, Пољска, Молдавија, Румунија, Шпанија, Шведска, Македонија, Украјина, Малта.

Шведска је прва земља света која је забранила да родитељи туку децу, и то још 1979. године. Међу првима које су донеле такву одлуку била је и Велика Британија, која је касније допунила закон, па се родитељи кажњавају само ако се на месту ударца појаве модрице, што значи да је та земља практично поново легализовала физичко кажњавање деце.

По новом закону, деца ће у Србији моћи да пријаве родитеље који их физички кажњавају. Центар за социјални рад прво ће упозорити родитеље, а ако се кажњавање настави, социјални радници ће их упутити у породично саветовалиште. Ако рад са родитељима не уроди плодом, крајња мера биће одузимање детета.

(Блиц)