Прочитај ми чланак

Да ли је власт лажирала анкету о измештању старог Савског моста?

0

Последње изјашњавање грађана, и једино за које јавност зна, о будућности старог Савског моста, почело је у петак протекле седмице на порталу града Београда.

Јасно је да су градске власти одлучиле да мост уклоне по сваку цену, јер у поменутој анкети нуде се само две, по многима спорне опције, од којих ниједна не укључује останак моста тамо где јесте.

The Old Railroad Bridge, Old Train Bridge, or Old Sava Bridge. Needless to say this bridge has many names. Image was captured by a camera suspended by a kite line. Kite Aerial Photography (KAP)

Међутим, градски челници представили су те идеје као жеље грађана, када је заменик градоначелника Горан Весић још 7. октобра, у телевизијском гостовању рекао да су „грађани у анкети понудили боље решење“, да мост постане инсталација у парку Ушће, иако је јавно изјашњавање грађана организована тек прекјуче.

На ову нелогичност реаговали су и грађани који су питање поставили Беоком сервису, а добили одговор да је изјашњавање организовано у јулу 2017, преко њихове апликације.

Пре две године, међутим, о томе још није било ни речи, а тек почетком августа ове године градски урбаниста најављује да ће грађани у септембру бити питани о судбини Савског моста и још два пројекта.

Међутим, градској власти није стало само да се мост свакако измести, већ све указује и на то да је за планове Града веома битно да мост ипак заврши у парку, уз „културне и забавне садржаје“, кафиће и ресторане у његовом подножју.

Сада, када је анкета коначно заиста расписана, јављају нам се читаоци који су пратили гласање, са озбиљним сумњама да се изјашњавање „намешта“. Како су навели, до викенда, на гласању је водила друга опција, која не иде у прилог градској власти.

До ноћи између суботе и недеље, када је број гласова нагло почео да расте за прву опцију, коју Град покушава да прогура већ месецима. Како је наведено, у кратком распону времена, на портал је стигао велики број гласова за опцију 1, тако да је по један глас стизао на 10 секунди, док то решење није прешло у вођство са неколико стотина гласова.

„Као да је у току био хакерски напад или да се гласало организовано са једног места“, написали су нам читаоци. У понедељак се огласио и градски урбаниста Марко Стојчић, са податком да је на порталу Града током викенда гласало чак 4.000 људи.

Шеф одборничке групе СзС у Скупштини Београда Никола Јовановић гласање на интернету сматра „фарсом“, која нема никакве везе са мишљењем и стварним жељама грађана, а којом градска власт жели да се сакрије иза наводне жеље грађана.

– То гласање је очигледна фарса и спрдање са демократијом и грађанима. Постављена су два питања за наводне две опције које су заправо једна иста опција – да се мост поруши и његови делови рециклирају, односно употребе на неком другом месту. А већина грађана заправо жели да се мост не руши, а те опције нема, наводи Јовановић.

Он пита ко контролише тај својеврсни „референдум“ и констатује да би требало да постоји нека врста изборне комисије, независног, неутралног тела које контролише процес гласања и утврђивање резултата.

– Без тога, градске власти могу да објаве да је резултат било какав, могу да га измисле (а они су осведочени лажови) и нико то не може да провери. Па чак и да не измисле резултат, познато је да СНС има армију ботова, да имају софтвере који аутоматизују процес гласања са лажних ИП адреса. Гласање преко сајта не гарантује да исто лице не гласа више пута, не гарантује чак ни одакле се гласа, може се гласати из Дубаија или Турске, на пример. Читава та фарса нема никакве везе са мишљењем и стварним жељама грађана, јасно је да ће они пробати да ураде онако како жели Вучић, наводи Јовановић.

Према речима народног посланика ДС Балше Божовића, градској власти треба мост који ће „служити искључиво власницима станова Београда на води“, а не Београђанима.

– Они уместо старог Савског моста, једног од најлепших у Београду, желе да направе приватни мост за њихову финансијску елиту која је једина имала новца да купи станове прескупог и тужног пројекта Београд на води. Са друге стране, стављати мост у парк је бесмислено исто колико би било и правити терен за голф на аеродромској писти. Али некада ми се чини да напредњаци желе да изгурају своје глупости по цену да испадну најсмешнији на свету. Тако је и са гласањем на лажној анкети. Ушли су у погрешан воз и сада пуним гасом иду до краја, али не разумеју да је свака станица погрешна и да неће стићи на жељени циљ, наводи Божовић и закључује да ће их „грађани казнити због тога“.

На Беобуилд порталу резултати другачији

Према гласању које је организовао стручни портал Беобуилд, грађани очито имају другачије идеје где би могао да се измести стари Савски мост. Највише читалаца, њих 37 одсто, сматра да мостом треба повезати Блок 70 са Адом Циганлијом, док је нешто мање грађана, 33 одсто њих, гласало да мост треба поклонити некој другој општини у Србији којој је потребнији. За опцију да мост повеже Велико ратно острво са Земуном гласало је 13 одсто читалаца, идеју да буде измештен на неку другу локацију у граду подржава тек 9 одсто испитаника, четири одсто њих сматра да мост треба да иде „у старо гвожђе“, док је три одсто неодлучно. Ни у овом изјашњавању није понуђена опција да мост остане на месту на ком је сада, претпоставља се из жеље да упоредо прати резултате градске анкете.

                      ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!