Прочитај ми чланак

Шкотска против новог закона о „говору мржње“

0

Свега свака пета особа у Шкотској залаже се за задржавање драконског новог закона о говору левичарске владе, јер се Хумза Јусаф суочава са изгледима да буде уклоњен са власти на општим изборима.

Истраживање које је спровела агенција за истраживање јавног мњења ФиндОутНоw показало је да само 21 одсто шкотске јавности подржава Закон о говору мржње (Шкотска) из 2021. године, који је ступио на снагу у понедељак, криминализујући „подстицање мржње“ против неколико заштићених. Они који би прекршили тај закон суочили би се са до седам година затвора.

Супротно томе, анкета је показала да је 45 одсто за укидање нових говорних кодова, док је још 35 одсто рекло да је неодлучно. Посматрано по партијама, три од четири гласача конзервативаца желе да пониште закон, у поређењу са нешто мање од половине присталица лабуриста.

Запањујуће је да је скоро једна трећина (31 одсто) присталица левичарске сепаратистичке Шкотске националне партије (СНП) владе првог министра Хумзе Јусафа такође била за укидање закона, пише Тхе Тимес .

Упркос непопуларности кодекса ауторитарног говора, само су шкотски конзервативци до сада јавно иступили за укидање закона.

Међутим , ауторка Харија Потера ЈК Роулинг, становница Шкотске и водећи критичар закона, упозорила је да ће Јусаф патити на гласачкој кутији због тога што се противио слободи говора.

Роулинг је рекла да је већина Шкота била „узнемирена и увређена Јусафовом неспремном неспособношћу и нелибералним ауторитаризмом“.

„Не верујем у затварање људи са којима се не слажем. Имамо гласачку кутију и ту ће Јусаф добити свој заслужени новац”, написала је ауторла.

Најновија анкета YоуГов-а сугерише да је Роулингова можда у праву, са Шкотском националном партијом која је на путу да буде спуштена у другу по величини странку у земљи након што је доминирала шкотском политичком сценом последње две деценије.

Истраживање је показало да ће СНП вероватно задржати само 19 места на предстојећим општим изборима, у односу на 43 која тренутно има у локалном парламенту у Единбургу. У међувремену, предвиђа се да ће Лабуристичка партија добити 28 места, јер се предвиђа да ће конзервативци и либерал-демократе освојити по пет места.

Уместо да преузме одговорност за неуспехе своје владе или скандале који су срушили владу његове претходнице Николе Стерџон, први министар Јусаф је уместо тога окривио Вестминстер за невоље Шкотске, док је наставио са настојањем своје странке да Шкотска напусти Уједињено Краљевство и поново се придружи Европској унији.

„Знамо да радимо са једном руком везаном иза леђа због влада Вестминстера које никада неће заступати потребе и интересе Шкотске“, рекао је он .

„Шкотској је сада потребна независност више него икад, јер су торијевци и Лабуристичка партија сер Кеира Стармера привезли своја кола ка поквареној Британији, уз заједничку посвећеност штедњи и смањењу потрошње. Док обележавамо 90. годишњицу СНП-а и размишљамо о променама на боље, једна ствар се никада није променила – наша непоколебљива мисија да повратимо независност Шкотске и створимо бољу будућност за све који овде живе.”