Прочитај ми чланак

ЦРНОГОРЦИ У ШОКУ: Српском краљу поред Милочерa и вилa на мору мораће да врате и злaто са Цетиња

0
Фото: royalfamily.org

Фото: royalfamily.org

Закомпликовала се битка за познато црногорско летовалиште које данас, уз судске спорове, потражују наследници југословенске и српске династије.

ТИТО УЖИВAО

У више наврата у „Вили Милочер“ је боравио Јосип Броз. Одмарао је у шетњама уз Краљеву плажу, ту је и радио, дочекивао стране делегације. У адаптираном хотелу сада једна од соба носи његово име. Нови менаџери желе да покажу гостима део историје друге Југославије која је овде писана. Не, међутим, и нешто о онима који су градили вилу и стварали прву Југославију. Краљ Aлександар је први пут, кажу, посетио Милочер након отварања обновљене капеле на Ловћену 1925. године. И одушевио се Милочером. Aлександар је унук црногорског краља Николе, син његове најстарије кћерке Зорке и краља Петра Карађорђевића Ослободиоца.

Милочер и Карађорђевићи су поново – актуелна тема. Не на врућем песку проређених купача на Краљичиној и Краљевој плажи, углавном гостију у закупљеним објектима најпознатијег јадранског летовалишта, којима се и не прича историја овога краја, већ у јавности Србије и Црне Горе.

Југословенска и српска династија се увелико помињу након одлуке Вишег суда у Београду о рехабилитацији краљице Марије Карађорђевић, по којој носи име мања милочерска плажа, док је друга већа плажа, именована у народу по њеном супругу југословенском Aлександру, краљу ујединитељу.

Наследници династије Карађорђевића одавно пред црногорским правосуђем бију битку за повраћај вредне имовине, посебно оне у Милочеру.

Принц Aлександар Други Карађорђевић и Катарина Карађорђевић и остали наследници су преко адвоката Ђорђа Ђуришића и Горана Пајовића, поднели захтев 7. априла 2005. да се врати целокупна имовина Карађорђевићима у Црној Гори, коју поред летњиковца, помоћних објеката и, земљишта у Милочеру, винограда, обора, вртова, пашњака, у околини, чине и плац са родном кућом краља Aлександра на Цетињу, и дворац „Љесковац“ на Ријеци Црнојевића…

Комисија за повраћај и обештећење општине Будва је 2007. одбила захтев Карађорђевића, а потом је, након пребацивања надлежности на Регионалну комисију за повраћај у Бару, поновљена одлука будванске комисије.

– И једна и друга комисија су имале исто становиште. Прво је, наиме, било да уопште не постоји акт о одузимању, односно тврдили су да не постоји црногорски акт којим је имовина одузета. Поставља се питање ако не постоји акт којим је имовина одузета, на основу чега је држава уписала на своје име имовину у земљишне књиге – пита се адвокат Ђуришић.

Карађорђевићи су уложили жалбу другостепеном органу – Министарству финансија црногорске владе.

Следи незадовољнима одлуком став Управног суда, а ко буде незадовољан његовом одлуком има право захтева за ванредно преиспитивање одлуке на Врховном суду Црне Горе.

После тога може судовати и Европски суд за људска права у Стразбуру, што се и очекује.

ГРAДЊA У ЈЕДИНСТВЕНОМ ПAРКУ

Влада ЦГ је најавила велике радове у милочерском парку, који је свих деценија под влашћу комуниста био сачуван. Предвиђа се, наиме, адаптација хотела „Краљичина плажа“, који је грађен пре 30 година, и који је такође дат у закуп Грцима (закључан је пуних осам година), али и доградња помоћних објеката у парку, које је подигла породица Карађорђевић.
Против овакве намере су одборници опозиције у СО Будва, који су спремили резолуцију којом траже да се не зида и дограђује у јединственом парку, који су подигли управо Карађорђевићи.

Карађорђевићима је имовина одузета на седници Председништва Президијума Народне скупштине ФНРЈ, 8. марта 1947. године.

У самом указу који је потписао Иван Рибар стоји да им је одузето држављанство и конфискована целокупна имовина. Тај акт под бројем 392 налази се у Aрхиву Србије.

Карађорђевићи су раних тридесетих година купили земљу у милочерском парку и другде у околини, од мештана, о чему постоје докази.

Летњиковац у Милочеру, којему све до данас није мењан екстеријер, после Другог светског рата претворен је у хотел који је имао шездесетак соба.

Радио је у оквиру некадашњег „Монтенегротуриста“, потом ХТП „Будванска ривијера“.

Ово предузеће и Влада Црне Горе издали су га, заједно са градом-хотелом Свети Стефан, почетком 2007. године Компанији „Aман ризорт“ из Сингапура, која га је потом уступила грчкој фирми „Aдријатик пропертис“, која њоме газдује.

Хотел је адаптиран у „Вилу Милочер“, тако што је добила осам супермодерних апартмана.

Уговор о закупу је потписан на 30 година, а годишња кирија за „Вилу Милочер“ и Свети Стефан износи 1,6 милиона евра.

Грци су у међувремену тражили да им се због „непредвиђених радова на обнови Светог Стефана“ закуп продужи на 42 године, а кирија смањи за трећину.

Aнекс је подржала Влада, али Скупштина Црне Горе то није аминовала, јер за такав „печат“ не постоји потребна посланичка већина.

Шта ће даље бити, хоће ли Милочер стићи у Стразбур или ће пре тога, у што се мало верује, бити враћен старим власницима, остаје да се види. Засада „Вила“ се издаје богатим туристима, а њени апартмани лети имају цену на дан и ноћ која се креће од 1.000 до 3.000 евра.

ТИТОВ СЕФ

Карађорђевићи су тражили да виде да ли је њихово наследство у трезору Народне банке, али им то још увек није омогућено, а поред злата из Титовог сефа они имају право и на богаство на Цетињу

Након рехабилитације престолонаследника Александра Другог Карађорђевића, наставља се поступак за реституцију имовине, која је одузета његовој породици., коју он, након што је укинута пресуда Президијума Председништва Скупштине ФНРЈ од 8. марта 1947. године, има право да тражи да се врати у његово власништво.

Након силних вила по целој бившој Југославији,  престолонаследник Александар ИИ Карађорђевић има право да тражи да му се врати и злато које је припадало породици Карађорђевић, а које је било у Титовом сефу, као и оно црногорског краља Николе које се налази на Цетињу.

Занимљиво је да се посебно ордење краљице Марије и друге краљевске инсигније чувају у сефу Јосипа Броза Тита, у Народној банци Србије. Али породица Карађорђевић, још увек не могу да виде шта се налази у сефу.

– Титов сеф још није отворен у присуству чланова породице Карађорђевић – открива принчев адвокат Ђорђе Ђуришић.

Он каже да су Карађорђевићи тражили да виде да ли је њихово наследство у трезору Народне банке, али им то још није омогућено.

– Уколико се заиста утврди да су у сефу многе ствари које су припадале династији Карађорђевића, посебно ордење краљице Марије, и друге краљевске инсигније, као и доста злата, наследници имају пуно право да траже да и се то врати – објашњава Ђуришић.

Правно гледано престолонаследник Александар Други има право и на наследство, тачније злато краља Николе који се одрекао свега у Корист Карађорђевића.

Извор: Новости.рс, telegraf.rs