Прочитај ми чланак

Четници са Крима у медијском рату

0

dobrovoljac-iz-srbije-na-krimu

Портпарол четничког покрета Стеван Вукојевић, задужен за логистику, у свом штабу пажљиво анализира писање светских медија о петорици униформисаних брадоња који контролишу један од кључних пунктова на улазу у Крим.

– Руски медији нас хвале, Ал Џазира је била неутрална и изузетно коректна према нама. Амерички Си-Ен-Ен је паметан. Нису били оштри, већ умерено критични, али са намером да се присуство четника преувелича, у негативном контексту – каже четнички портпарол.

Равногорска петочлана група за брзо реаговање, под командом Братислава Живковића, од самог почетка ескалације на Криму, ставила се под команду проруских локалних снага самоодбране, са образложењем да су дошли да помогну руској православној браћи.  

Некада су четници спасавали америчке пилоте. Данас су безрезервно на страни Русије коју предводи бивши кагебеовац Владимир Путин. Али, глобални поредак је променљива категорија, тако да се данашњи четници, уместо краљу и отаџбини, куну Путину и Русији. 

Међутим, будући да је и званична политика Србије на сталној клацкалици између Истока и Запада, не изненађује то што су и мишљења српских политичара о питању присуства четничких маринских снага на Криму и даље стидљиво резервисана.  

Званични Београд је, додуше, одмах по сазнању да четници контролишу чек-поинт на уласку у морнаричку луку, изразио забринутост због могућности да се присуство експедиционог одреда „Кнез Лазар” схвати као недвосмислена подршка Србије Русији, па је потпредседник техничке владе Србије Расим Љајић оценио то путешествије као појаву која принципијелно представља опасност по нашу земљу. Љајић је тада поновио да одлазак наших грађана у туђе ратове и приступање страним војним формацијама треба санкционисати изменама Кривичног закона Србије, тако да организатори који шаљу наше грађане у туђе ратове, буду кажњени до 12 година затвора, а да појединци који учествују као добровољци или плаћеници, буду кажњени до пет година затвора.

Чини се да је и четнички портпарол Вукојевић свестан државне политике која се може описати као „ћути и гледај своја посла, док се кошкају велике силе”, па обећава да Србија неће имати никаквих проблема због четничког присуства на Криму, чији су грађани масовно на референдуму гласали за отцепљење од Украјине и припајање Русији. 

– Запад Србију не може да критикује, јер се наше руководство званично не сврстава ни на једну страну. То је логичан потез наше државне политике и четнички покрет га подражава. Јер, зашто да се Србија меша? Добро се зна да већина нашег народа подржава одлазак четника на Крим. То је довољно. Четници ниједног тренутка нису испрљали име Србије. Нисмо наоружани – наставља портпарол равногораца, појашњавајући, међутим, како је четничка команда у мировним операцијама у пријатељским земљама ипак озбиљно схватила упозорење Расима Љајића.  

– Оног тренутка када се у Србији појавила могућност да можемо бити ухапшени због нашег присуства на Криму, петорица четника је добило документа државе Крим у којима се наводи да наше снаге имају легитимно право да врше дежурања на пункту. После референдума, Крим је сада и званично независан и четнички покрет признаје ту независност. Свака држава која би ухапсила четнике који су сада званично припадници тамошњих легитимних снага, аутоматски би се супротставила не само Криму, као новој држави, већ и Русији која подржава независност – истиче Вукојевић.

Четници су на Криму хероји – то је став четника и њихових домаћина. Дошла православна браћа да помогну.

– Отишли су својевољно, чак су из својих џепова платили карте. Нико их не финансира. Чак су неке странке хтеле да искористе четнички одлазак, али нисмо дозволили политизацију – тврде у четничком штабу. Аполитични, него шта! 

Они не брину што их Ројтерс у репортажи описује као брадате мушкарце у камуфлажним униформама и црним шубарама.

– Црна застава са лобањом, стандард српских националиста и српска национална застава, вијоре се поред руске заставе, враћајући уназад слике из турбулентних догађаја деведесетих година на Балкану – описује Ројтерс поетски четничка дежурства и назива петорицу ратника са Равне горе ултранационалистичком групом, с кореном у прошлом добу.

Четници, међутим, за Ројтерс кажу да је природно то што су дошли на Крим, да помогну руској браћи. На чек-поинту су заједно са козацима, наставља да описује Ројтерс, а четнички командант Живковић за британску агенцију каже да су његови људи спремни да се боре за Крим и придруживање Русији. Као и то да су четници ту да би спречили евентуално насиље.

Ројтерс описује и како се ред камиона приближавао чек-поинту и како један средовечни камионџија одушевљено прича о присуству четника. Тај камионџија је Рус. Али, Ројтерс описује љутњу неких других возача који се питају: „Ко су ови да нам помажу?”

Потом Ројтерс цитира извесног возача камиона Асана који каже:

„Срби су у суштини окупатори.”

Асан нема другу реч за Србе. Изгледа да нема ни Ројтерс. А та новинска агенција има велики утицај на формирање јавног мњења у западним земљама. Могу ли овакве констатације вратити Србији имиџ „лоших момака” и нашкодити спољнополитичком угледу земље?  

Официрима у четничком штабу је далеко важније то што су се њихова браћа на Криму сусрела и зближила са руским бајкерима „Ноћни вукови”, чији је вођа Александар Залдастанов, познатији као Хирург, човек од поверења Владимира Путина. Хирурга је, као члана руске делегације, у Београду примио и председник Србије Томислав Николић, приликом потписивања споразума „Јужног тока”.

Егзотични авантуристи у маскирним униформама и фолклорним патриотским речником, свакако неће пресудно утицати на кримске догађаје, нити ће бити тас на ваги који ће донети предност Владимиру Путину у одмеравању снага са Западом.

Али, као што рече четнички спикер, Си-Ен-Ен је паметан. Од петорице четника-весељака са светлећим штаповима на чек-поинту, америчка глобална мрежа већ ствара читаву чету. Потом ће, како се развија криза, број четничких командоса, све више и више расти. Дакле, питање је времена када ће петорица четника прерасти у – марински корпус. 

Камиони из Србије улазе слободно на Крим

На Крим смо отишли на позив Кримских козака, јер и ми и они припадамо великоправославном братству. Стационирани смо и даље у једном манастиру на Криму. Конвоји камиона из Србије који извозе робу у Русију, без проблема улазе и на Крим, каже Стеван Вукојевић.

(Политика)