Прочитај ми чланак

ЦРНА ГОРА: Плаже скупље од пансиона

0

На црногорском приморју од цена за најам сунцобрана и лежаљки - врти се у глави. Неки делови неприступачни за "обичне" госте

ЦРНА Гора најјефтинија медитеранска дестинација – да или не?

Питање се намеће након тврдње туристичких посленика Црногорског приморја да је јужно Јадранско море ове сезоне знатно приступачније од суседних, и с друге стране цена за улаз на пешчане обале, од којих се врти у глави.

У црногорском туристичком удружењу истичу да је понуда, у пакету са смештајем, храном и осталим пропратним елементима, јефтинија и до 30 одсто него у земљама у окружењу, чаку у Грчкој, која је упркос кризи задржала прилично високе цене летовања.

Цене смештаја у приватним собама и апартманима, које се крећу од 10 до 15 евра за ноћ, зависно од места и комфора, као и хотелски полупансиони од 36 до 50 евра то заиста и потврђују. Шта, међутим, домаћини убрајају у „пропратне елементе“, није речено. Ако се ту мислило и на плаже, посебно на оне најпознатије, онда та понуда није нимало јефтина. Напротив. Тим пешчаним плажама, изузетне лепоте, које служе углавном за хотелске госте, не може се прићи ако се не плати дебела дневна карта за најам пакета лежаљки и сунцобрана.

Плаже у Милочеру и на Светом Стефану, свакако најпривлачније на јужном Јадрану, проглашене су хотелским. Закупац адаптираног хотела „Милочер“ и град-хотела „Свети Стефан“, грчка компанија „Адријатик пропертис“, не дозвољава приступ гостима који нису смештени у хотелу. На Краљеву плажу, и десну светостефанску плажу, може се доћи, али гост треба да плати коришћење двеју лежаљки и сунцобрана – од 75 до 120 евра! Толико, рецимо, стаје седмодневни аранжман у приватном смештају.

ЗАБРАЊЕНА КРАЉИЧИНА плажа у Милочеру, која је добила име по југословенској краљици Марији Карађорђевић, чија је фамилија била власник дворца који је касније претворен у хотел „Милочер“, једина је на црногорском приморју на коју је улаз грађанима потпуно забрањен. Као да је изузета из свих закона, норми и правила. Већ дуго је тако.

Многи ће рећи, па зар се такозвани обични гост мора купати на тим плажама. Не мора ако не „станује“ у околини, у приватним кућама које су природно и одувек биле упућене баш на поменута купалишта. Којих и није мало, а њихови власници углавном живе од издавања кревета. С друге стране и на готово свим другим плажама, улаз је слободан, али је углавном обавезан и пакет лежаљки. А њихов дневни најам стаје од 10 до 15 евра, па и више. Веома је мало делова пешчаних жала на која гост може да дође с пешкиром и својим сунцобраном.

 

СЛАБА ПОТРОШЊА

ЛЕТЊА сезона на барској ривијери улази у шпиц, туриста је, према званичним подацима Туристичке организације Бар, више него лане, али ванпанпансионска потрошња далеко је од очекивања. Попуњеност у ресторанима, кафићима, заузетост плажног мобилијара потврђују да је ванпансионска потрошња на нижем нивоу него прошле године.

Туристи купују углавном оно што морају! Неким понудама затечени су и сами туристи. У барском насељу Шушањ комплета ручак кошта непуна четири евра, на обали мора у Хладној ували може се ручати за 4,99 евра, а на градској плажи у Бару комплет лежаљки кошта 10 евра. Кревет у приватном смештају може се наћи за пет евра дневно. Улаз на све плаже на барској ривијери је слободан, али на већини је места за пешкир веома мало, а лежаљки много.

Овог лета на барској ривијери, као и претходних, предњаче туристи из Србије, Русије, затим из Пољске, Чешке, Босне и Херцеговине, Македоније и Украјине.