Прочитај ми чланак

Чачак: Бивши радници ФРА траже одговорност за стечај и банкрот, у среду протест

0

Бивши радници Фабрике резног алата (ФРА) у Чачку најавили су протест за среду, 1. јун, у 10 часова испред фабрике, на коме ће тражити да се утврди ко је крив и одговоран што је фабрика отишла у стечај и банкротирала

Председник бившег фабричког Индустријског синдиката Душан Дјелић рекао је агенцији Бета да ће протест бити одржан 1. јуна јер је то датум када се више од 60 година славио Дан фабрике.

„ФРА је некада била једна од највећих фабрика у региону која је извозила алате и делове и за велике америчке компаније као што су ‘Боинг’ и ‘Даглас’, правила делове за војну индустрију Србије. Њена пропаст је почела пре десет година и ми тражимо да се утврди ко је одговоран што је фабрика отишла у стечај и банкротирала“, рекао је Ђелић.

Додао је да је синдикат поднео више кривичних пријава против бившег руководства фабрике, али да надлежно Тужилаштво „делимично“ поступа по тим пријавама и да је већину одбацило.

Ђелић је додао да ће на протесту тражити испуњење права бивших радника пре стечаја фабрике, односно да се исплате заостали доприноси за још један део радника.

„Разочарани смо и што није испуњено обећање које смо добили од Министарства привреде да ће фабрика после увођења стечаја ипак бити сачувана, тако што ће део халског простора бити дат у закуп и обновљена производња са око 200 бивших радника. То нам је обећао и градоначелник Чачка Милун Тодоровић који је рекао да бренд ФРА мора бити сачуван, а није“, рекао је Ђелић.

Председник бившег Индустријског синдиката је нагласио да сумња да ће ФРА, која се налази на атрактивној локацији у граду, ускоро бити продата локалном бизнисмену који је већ купио више банкротираних фабрика у Чачку и да ће он на том месту подићи зграде и локале.

ФРА, чији је већински власник била држава, престала је са производњом 18. августа прошле године, када су 452 радника проглашена за технолошки вишак и добила отпремнине у оквиру социјалног програма који је финансирала држава.

Поступак стечаја над ФРА Привредни суд је покренуо 12. јанура ове године, због блокаде рачуна од 3,4 милијарде динара и великих дуговања према повериоцима, а пошто у законском року од 90 дана нико није поднео план реорганизације фабрике, проглашен је банкрот.

ФРА је основана 1953. године од када је производила алате које је продавала на домаћем и светском тржишту, а део фабричких погона бавио се производњом и за војну индустрију.

Уредбом Владе Србије 2015. године ФРА је била проглашена за предузеће од посебног значаја за одбрамбену индустрију.