Прочитај ми чланак

БИВШИ ТАДИЋЕВ, САДА ВУЧИЋЕВ КРСТИЋ: Српска села треба населити мигрантима?!

0

Више од 160 држава подржало је у Маракешу необавезујући споразум Уједињених нација о миграцијама који треба да обезбеди сигурно, уредено и хумано кретање људи по свету. У име Србије, овај документ подржао је министар Зоран Ђорђевић.

„Документ је правно необавезујући, и представља наставак политике према мигрантима који влада води од почетка мигрантске кризе 2015. године“, рекао је он.

 

На ову тему покренуле су се бројне расправе, где с једне стране имамо присталице споразума, а с друге оне који сматрају да овај документ штети Србији.

Па су тако своје мишљење на поменуту тему изнели и лидер Двери Бошко Обрадовић, али и Небојша Крстић.

Обрадовић се у објави на друштвеним мрежама запитао „шта потписује министар у вези са мигрантима, а што не желе да потпишу САД и друге земље“, а затим додао да, „да није исто помоћи избеглице од рата, и угрозити сбезбедност земље и населити празна села мигрантима“.

Грађани су у коментарима изразили своје ставе, и док су се једни слагали с Обрадовићевим речима, други су мишљења да нема ништа лоше у томе населити празна села избеглицама.

Таквог става је и маркетиншки стручњак Небојша Крстић, некада саветник Бориса Тадића. Наиме, он је на речи лидера Двери написао да сматра „да је боље населити празна села мигрантима који желе да се баве пољопривредом, него да земља буде напуштена“.

Корисници друштвених мрежа бурно су раговали на ове објаве, наводећи да је боље ту опцију понудити младим људима из Србије, или лицима која немају кров над главом.

Подсетимо, против декларације глас су подигле земље у региону, али и широм света, почевши од Сједињених Америчких Држава. Још пре тзв. Маракешке конференције, САД, Аустрија, Мађарска, Пољска, Чешка, Словенија, Хрватска и Бугарска најавиле су да неће бити међу потписницама, тврдећи да декларација брише разлике између легалне и илегалне миграције и даје „ветар у леђа“ новим селидбама.

О декларацији ће се званично гласати на Генералној скупштини 19. децембра.

ЦИЉЕВИ СПОРАЗУМА

Деклерација прокламује пет циљева: приступ мигрантској кризи заснован на људским правима, заштита миграната у рањивом положају, борба против ксенофобије, расизма и дискриминације, борба против илегалне имиграције и помоћ за повратак миграната.