Прочитај ми чланак

„Биће компликација око испоруке мигова, цена донације позната само Вучићу“

0

Потпредседник Народне странке и бивши начелник Генералштаба Здравко Понош оценио је да ће због одлуке Србије да откаже учешће у војној вежби "Словенско братство" са Русијом и Белорусијом извесно доћи до компликације око испоруке четири авиона Миг-29, које је Минск донирао Војсци Србији и који се тренутно налазе на модернизацији.

Александар Лукашенко није у прилици да се подробније позабави чврстином свог пријатељства са Вучићем. Извесна је компликација око испоруке четири половна авиона Миг-29 из Белорусије која би требало да се реализује почетком 2021. године у виду донације. Сваколика цена ове донације позната је само Вучићу. Ако се икад реализује, биће скупо, чак и за његов лежеран начин баратања државним парама и интересима – рекао је Понош у интервјуу за Време.

Некадашњи први човек Војске Србије је додао да због тог одустајања од вежбе не очекује нагле потезе Русије, али је додао да је познато да Москва има „врло ажурно спољнополитичко књиговодство“.

– Као и свака друга сила, Русија није спремна да књижи негативан биланс у односима са мањим партнером. У тај биланс улази и тачка о енергетској диверзификацији на папиру из Вашингтона, а ући ће и подела ресора у новој Влади Србије – додао је он.

Он је навео да је стање у Белорусији такво да је свакако требало отказати учешће ВС у вежби „Словенско братство“ али да је то требало учинити најкасније 11. августа када је Србија подржала декларацију ЕУ о изборима у Белорусији.

– Уместо правовременог отказивања те вежбе, имали смо изјаву из врха државе да се надамо да нам Лукашенко неће замерити због прикључивања декларацији ЕУ. Не би ме чудило да је поново неко морао да зове и Минск и Москву и моли за незамерање због отказивања учешћа у вежби неки дан пред њен почетак – додао је потпредседник Народне странке.

Понош је оценио да је најава повлачења припадника ВС из мировних мисија нешто што нема директне везе са Белорусијом, већ да је реч о „траљавом и штетном покушају контроле штете“, настале након потписивања споразума у Вашингтону према којем ће Београд убудуће Хезболах третирати као терористичку организацију.

– А Хезболах је снажан фактор, не само политички него и у Либану, где Србија има војску у УН контигенту. Режим, да би смањио ризик по безбедност наших војника, а који је сам изазвао, спрема се да направи нову штету. Овај пут штету за углед Србије у УН, напрасно суспендујући наше планирано учешће у мировним операцијама – рекао је Понош.