Прочитај ми чланак

БЕОГРАДСКА МИСТЕРИЈА Зашто у престоници увек дође до колапса чим падне киша

0

Узрочно-последична веза између речи "киша" и "саобраћај" обично су велике колоне возила широм Београда. Јутрос смо били сведоци саобраћајног хаоса на улицама престонице, а нови је на видику пошто је почео поподневни шпиц који је у појединим деловима града праћен слабом кишом и километарским гужвама.

Како јављају грађани, на ауто-путу од Студентског града до Аутокоманде путује се више од 35 минута, а ништа боље није ни у другим деловима. Панчевачки мост ка центру града, сад већ традиционално је (пре)оптерећена саобраћајница када крене киша, али и поподневни шпиц. Колоне су и у Булевару Михајла Пупина на Новом Београду, код Београдског сајма, у Таковској улици, Кнеза Милоша, све до Мостарске петље.

Србин.инфо

Реченица „данас после подне можемо очекивати кишу“, у српској престоници обично се везује са вестима да је на улицама хаос, да су огромни застоји на мостовима и велике гужве свуда у граду. Као по правилу, када пада киша у Београду завлада саобраћајни хаос на улицама. Колоне, колапс, застоји, само су неке од речи које обавезно и свуда иду уз реч киша у Београду. А, зашто је то тако?

Милан Бојић из Београдског таксија изјавио је раније да највећи проблем представљају клизави коловози по којима многи возачи не умеју да возе.

Тренутно стање у граду

– Увек се нађе неки „паметни“ возач који не прилагоди брзину условима на путу, па вози брзо и безобразно. Улећу оштро у кривине, претичу кад не треба и или изазову удес, или направе гужве. Истина, више се возе аутомобили када је невреме, али главни проблем су возачи који мисле да знају да возе, али не умеју да контролишу своја возила јер немају довољно искуства – објашњава Бојић.

Међутим, клизави и мокри коловози и недовољно искусни возачи неки су од разлога, али не и једини. Београђане често прати епитет да су размажени, па је можда и то један од разлога што кад падне киша, нико ко не мора, не жели да се „смара“ градским превозом. Са друге стране, и то је сасвим нормално јер се аутомобил и иначе користи за прелазак од тачке А до тачке Б. По киши сви аутомобили „измиле“ а онда на улицама сви заједно миле.

Депресивно време, када је тмурно, облачно, кишовито и хладно време, људи често за своју успореност криве временске прилике. Нерасположени тада излазе из својих домова што може утицати и на управљање моторним возилима, па је можда то још један од разлога због ког се замишљено и незаинтересовано крећу мокрим коловозима.

Један од разлога, можда сада и значајно актуелнији, представља неприлагођена инфраструктура. Београд се последњих деценија није много променио те је његова инфраструктура остала неприлагођена за све већи број возила. Из године у годину број аутомобила се повећава, саобраћајнице су остале исте, и проблем је, чини се неизбежан.

Проблем и у другим градовима

Како је раније објаснио професор Вук Богдановић ово питање је актуелно и у многим другим земљама и великим градовима.

– Многи сада проучавају ту појаву, али још није дато право објашњење. Оно што се зна је да са погоршањем времена се појачаваја саобраћај, када расте величина захтева за протоком, што доводи до испуњења капацитета саобраћајница. Е, тада настаје проблем и поставља се питање како ће се људи понашати у тим новим условима – објашњава професор Богдановић.