Прочитај ми чланак

Ауто-пут кроз Београд укинут: Да ли сад смете да возите зауставном траком?

0

Ауто-пут кроз Београд, део од од петље Београд, преко Мостара, до Бубањ Потока, новом уредбом Владе Србије претворен је у градску саобраћајницу. Откако је објављена ова вест, осим евидентне гужве и застоја, многи возачи су, једноставно, збуњени.

Ово је сада државни пут ИИ Б реда, односно државни пут најниже категорије, што повлачи са собом низ измена прописа: на пример, ограничење брзине на 80 км/х, уз дозвољено кретање пешака, бицикала и мопеда као и трактора, радних машина и осталих спорих возила.

Како је раније на Твитеру написао стручњак за саобраћај Дамир Окановић, сада ће бити дозвољено и заустављање и паркирање на коловозу, као и прелазак пешака преко коловоза. Истовремено, дозвољено је и цртање пешачких прелаза, а правно је могуће и скидање одбојних ограда.

„Ово није категорисано ни као мото-пут, а морао би по категоризацији владе. Тешко је увести то у град, јер ову деоницу многи користе за долазак и одлазак са посла. Ако је максимална брзина 100 км/х, онда би изгубио суштину. Мотопут служи да се обезбеди брз пролаз возила, али тако да не буде оптерећен локалним кретањима“, за Прву ТВ Милан Божовић, стручњак за саобраћај.

Велика непознаница за возаче сада је зауставна трака, а Божовић објашњава да је она и даље одвојена пуном линијом од преостале две траке, а возачима је забрањено да преко ње пређу.

„Она није изгубила своју функцију. Можемо да је зовемо зауставна трака на путу Б реда, или да је не зовемо никако, али је одвојена пуном линијом од друге две“, наглашава Божовић.

Такође, недавно су и тротинети добили сагласност за употребу у саобраћају, а Божовић истиче да би, у теорији, могли да пролазе овом деоницом, али да ће се вероватно урадити процене и онда пројектним задатком зауставна трака може да се претвори у жуту, или да је сви користе, и тако даље.

Што се тиче пешака, каже да је регуларно сада поставити пешачке прелазе, али да се то вероватно неће десити, већ је вероватније да ће се предложити решење које подразумева пасарелу – подземни или надземни пролаз. „Ако се уведу пешаци у нивоу, опет ће бити ометања саобраћаја и великих гужви, а то није циљ“, закључује Божовић.