Прочитај ми чланак

Арканови сефови стоје нетакнути 14 година после убиства

0

411086_ceca-i-arkan03rasfoto-emil-conkic_ff

Жељко Ражнатовић Аркан, покојни оснивач Српске добровољачке гарде и супруг Светлане – Цеце Ражнатовић, има два сефа у Комерцијалној банци, која, од када је убијен 15. јануара 2000. године у хотелу „Интерконтинентал“ до данас, нису отворена. Сефови су и после 13 година неотворени јер наследници не могу да се договоре око оставинске расправе, открива “Блиц”.

Овај до сада непознат детаљ откривен је јуче током суђења Цеци Ражнатовић, коју је због наводног дуга од 116.000 евра тужио Војислав Ђурковић из Бијељине.

Да прича о тајним Аркановим сефовима буде још занимљивија, Виши суд у Београду јуче је наложио да се утврди шта се све налази у њима управо на предлог адвоката Ђурковића.
Овај захтев је упућен да би се утврдило шта је све тужена Арканова супруга Светлана Ражнатовић наследила.

О два Арканова сефа у банци нико од некада његових најближих сарадника нема никакве информације. Драган Марковић Палма, који је био велики пријатељ и Ражнатовићев страначки колега, каже за “Блиц” да први пут чује да је Ражнатовић уопште имао сефове.

– Верујте да први пут чујем такву информацију. Нисам ни знао да је Аркан опште држао било шта у банкарским сефовима – наводи Палма.

Сличан одговор добили смо и од његовог најближег сарадника и команданта у Српској добровољачкој гарди Борислава Пелевића.

– Први пут од вас чујем да је Аркан имао сефове у банкама. Заиста не знам ништа о томе – рекао је Пелевић за “Блиц”, док Цеца Ражнатовић није одговарала на позиве “Блица”.

На јучерашњем суђењу прочитано је саопштење банке у којем се наводи да се садржај Ражнатовићевих сефова непознат јер их “нико од наследника није ни потраживао ни отварао”.

Сваки сеф има по два кључа, један чува банка, док се други налази код корисника сефа. Шта се догодило са Аркановим кључевима и код кога се они данас налазе, није познато, али је банка потврдила да већ 14 година сефови нису отварани.

У саопштењу се наводи и да је у првим месецима после убиства Ражнатовића 2000. године банка по службеној дужности обавестила оставински суд о постојању два сефа Жељка Ражнатовића Аркана, али до данас није добила никакав одговор, а ни налог за њихово отварање.

Миша Петровски, адвокат Светлане Ражнатовић, јуче је у судници оспорио све оптужбе Ђурковића и истакао да се, пре наплате наводног дуга, мора окончати оставински поступак како би се тачно знало шта је удовица Жељка Ражнатовића наследила. Оставински поступак је заустављен када је најстарији Арканов син Михајло, који живи у Шведској, два пута поништио наследничку изјаву којом се одриче наследства у корист маћехе.

Овај поступак до сада није настављен, а Михајло тренутно живи на релацији Стокхолм-Барселона јер се професионално бави хокејом.

На имовину Ражнатовића право полажу три жене и деветоро деце.

Богатство Жељка Ражнатовића

Арканова ратна и навијачка прошлост је добро позната. Мање се зна о његовим бизнисима. Недељник “Време” је пре неколико година правио велико истраживање на ову тему, а наводно све је почело после чувеног Венс-Овеновог плана почетком 1992. године, када Аркан и његова Српска добровољачка гарда остају базирани у Славонији и Барањи, са кратким “екскурзијама” у Босну. Све до мирне реинтеграције Славоније, Барање и Западног Срема у Хрватску 1997, Аркан и његови су једина полиција на том терену. Сва њихова возила имала су плаве табле српског МУП-а, плаве ротације и сирене. Ту почињу вероватно најбољи Арканови послови: шверц цигарета, горива и славонске храстовине, јер су то производи који су са стратешки важном робом подлегали систему квота које је ДБ Србије додељивао поверљивим сарадницима, уграђујући се – наравно. Михаљ Кертес држао је царину, а Арканове послове у Ердуту водила је Станислава Чочороска, касније кума Цеце Ражнатовић. Аркан је преко ФК Обилић ушао и у фудбалске воде и продавао играче.

(Блиц)