Прочитај ми чланак

АФП: Болница потврдила – “ћале” преминуо чекајући респиратор

0

Министар здравља Србије Златибор Лончар негирао је тврдње човека да му је отац умро од новог коронавируса чекајући на респиратор у Земунској болници, рекавши да установа има више респиратора него што користи. Међутим, извештај из болнице показује да је човек чекао пребацивање у болнички респираторни центар у коме у том тренутку није било респиратора на располагању.

Петар Ђурић, чији је отац Љубиша преминуо од ЦОВИД-а-19 у Земунској болници 12. априла 2020. године, постао је заштитно лице недавних протеста у Београду и другим српским градовима против начина на који влада руководи пандемијом коронавируса.

“Ћале, ово је за тебе који си умро а није било респиратора”, викао је пред камером репортерке Н1 телевизије, објашњавајући зашто се придружио хиљадама на протесту у уторак, 7. јула, 2020.

“Зато што није било респиратора, умро је…није било респиратора у Земунској болници, а на сва уста су причали да ми поклањамо респираторе”, додао је Ђурић, а пише агенција АФП.

Протести, који су повремено били насилни, наставили су се потом још неколико вечери.

Наредног дана, министар здравља Златибор Лончар рекао је локалним медијима да је тврдња нетачна.

“Јесте, отац му је био у болници у Земуну (али) апсолутна је неистина да није било респиратора”, рекао је Лончар Пинк телевизији.

“Болница Земун од првог момента има преко 75 респиратора. Никада у употреби није било више од 30. Отац младића је третиран по свим стандардима, био је и на неинвазивној и на инвазивној терапији… покушано је све али нажалост није дало резултате”, навео је министар.

Петар Ђурић је, међутим, рекао да су “9. априла доктори индиковали да он (отац) треба да буде упућен у респираторни центар али је речено да није било слободног респиратора у том тренутку”.

“Министар Лончар је рекао да Земунска болница има 75 респиратора а да користи само 30, ако је то тачно то је још горе. Могли су да га пошаљу у неку другу ЦОВИД болницу а не да чекају на слободно место на респиратору у Земунској болници и да га пусте да умре чекајући”, рекао је Ђурић АФП-у у телефонском интервјуу.

Аутентични болнички извештај

У болничком извештају за Љубишу Ђурића, чију је копију добила АФП, докторка је написала да је 9. априла, 2020. године у 3.08 “контактиран анестезиолог из Респираторног центра ради превођења – тренутно без слободних места”. Према истом извештају, друга докторка је написала да је у 11.58 “консултован анестезиолог, индиковано је превођење у респираторни центар, чека се слободно место”.

Извештај под називом “Историја тренутног лечења” за пацијента Љубишу Ђурића издат је са заглављем и печатом болнице и одштампан је 22. априла 2020. године.

Директор Земунске болнице, доктор Драгош Стојановић потврдио је за АФП да је болнички извештај аутентичан.

“Извештај је аутентичан и тачно је да није било слободног места у респираторном центру”, рекао је др Стојановић. “У Респираторном центру максимални капацитет могућности коришћења респиратора је 30 и они су у сталној употреби и попуњености”, објаснио је доктор.

Он је, међутим, негирао да је пацијент преминуо због недостатка подршке на респиратору. Објаснио је да је “пацијент остао у Интензивној нези на неинванзивној вентилацији (специјална маска са кисеоником која помаже пацијенту да дише)”.

Стојановић наводи да “исти извештај показује да му је било боље и да је подигнута сатурација кисеоником на 97 процената, након индикације за превођење у респираторни центар”.

Одлазак у респираторни центар значи да се пацијент уводи у бесвесно стање и интубира тако да машина дише за њега, док са неинвазивном вентилаторском подршком добија додатни кисеоник који му помаже да дише.

Према болничком извештају, 12. априла код Ђурића “око 22.30 долази до наглог погоршања општег стања, пада сатурације, консултован анестезиолог, индиковано превођење у РЦ (респираторни центар)”.

Пацијент је 12. априла у 22.59 “на пријему у респираторни центар” без знакова живота. Докторка Мирјана Младеновић потврдила је смрт у 22.55, пише у извештају.

Доктор Стојановић каже да је Ђурићева “задесна смрт и могла је да се догоди било коме од нас”.

“Урадили смо све што смо могли. Нажалост, вирус не бира, и млађи људи умиру”, рекао је директор болнице.