Прочитај ми чланак

CNN одјављује Вучића: Разговарали с експертима о употреби звучног топа 15. марта

0

Док су демонстранти у Србији 15. марта у тишини стајали због 15 погинулих у паду надстрешнице, одједном је масу захватила паника, пише CNN у уводу приче о инциденту на протесту у Београду.

Америчка медијска кућа контактирала је више експерата који су идентификовали неправилности на забележеним снимцима током инцидента али нису дефинитивно могли да кажу да ли је звучно оружје коришћено или не…За фотографију на којој се види полицијски аутомобил испред Скупштине, истраживач аудио форензике каже да делује да је звучно оружје закачено на полицијско возило на месту протеста.

Организације за људска права и опозициони званичници тврде да су безбедносне службе употребиле звучно оружје – нелегално у овој земљи, наводи CNN.

Влада је одбацила ове оптужбе.

ЦНН је разговарао са многим експертима аудио форензике, док је више од пола милиона људи потписало петицију која позива на истрагу да ли је звучно оружје искоришћено.

У Србији се нижу позиви на независну истрагу о томе да ли су безбедносне службе користиле звучно оружје на људима који су протестовали против корупције 15. марта у Београду, наводи се у прилогу CNN који преноси Н1.

Опозициона странка тврди да је звучно оружје, које није на листи легалних оружја, изазвало панику која се видела на снимцима.

Али, како наводи CNN, српски ауторитарни председник одбацује те оптужбе и каже да Влада истражује шта се десило.

„Ми знамо да нисмо употребили никакав звучни топ, војска га нема уопште. И немојте да лажете“, рекао је председник Александар Вучић.

„Врло је непријатан осећај, тај звук, остаће ми у сећању дуго“, рекао је један од саговорника CNN, учесник протеста Зоран Јандрић.

Звучно оружје су звучни таласи врло високе или ниске фреквенције да би се мете дезоријетисале или повредиле, наводи CNN. Људи који тврде да су били у епицентру наводног напада на друштвеним мрежама су се пожалили на јаку главобољу, мучнину и дезоријентацију.

А како су звучни таласи невидљиви, звучна оружја могу да изазову опасну масовну панику.

„Као да стојите на ауто-путу, а аутомобил наилази брзином 130 км/х и иде право на вас. И то шиштање, завијање, знате да се нешто догађа, али ништа не иде ка вама. Онда су сви збуњени и уплашени“, каже Јандрић.

ЦНН је разговарао са више експерата који су идентификовали неправилности на забележеним снимцима током инцидента, али нису дефинитивно могли да кажу да ли је звучно оружје коришћено или не.

„Шта се догодило овде у Београду није јасно у овом тренутку. Оно што нам је потребно су фотографије или снимци извора“, каже др Јирген Алтман, истраживач акустичног оружја.

CNN затим показује фотографију коју је забележила Весна Лалић, на којој се види полицијски аутомобил испред Скупштине.

На овој фотографији, према речима једног од истраживача аудио форензике који ју је за CNN проучио, делује да се налази звучно оружје закачено на полицијско возило на месту протеста.

Ауторка фотографије је за CNN рекла да је са колегама покривала протест из забинутости да би Влада могла насилно да делује на ненаоружане људе.

Петиција за независну истрагу о инциденту прикупила је готово 600.000 потписа.

„Мислим да ће то мотивисати људе да буду упорнији. Ко год да је ово урадио, па није ко год, сви знамо, људи су више, свесни да су улози већи него што су мислили, јер не можете предвидети следећи корак ове Владе, колико далеко могу да иду“, каже Јандрић.