• Почетна
  • СВЕТ
  • Жестоки сукоби на северу Сирије између сиријских Курда и Ал-Каидиних огранака
Прочитај ми чланак

Жестоки сукоби на северу Сирије између сиријских Курда и Ал-Каидиних огранака

0

Syria22
(Al-Jazeera,  Zamanalwsl.net,  Asharq Al-Awsat, Kurdnet,  Al-Monitor, Advance, Глас Русије)

Челник Сиријске Националне Коалиције (СНЦ), Ахмад ал Јарба, након посјете Њујорку где је добио низ обећања и никакву конкретну помоћ, пре неколико дана је посетио Доху ‘јер је хтио лично честитати новом емиру и нагласити важност подршке коју је Катар све време пружа сиријској опозицији ‘.

Иако је Низар Ал-Хараки, амбасадор СНЦ-а у Дохи, изјавио ‘како ће нови катарски емир, шеик Тамим бин Хамад ал-Тхани, подржавати сиријску опозицију до пада Башара Ал-Асада’, таква изјава није потврђена од стране катарских званичника.

Оно што је сиријска ‘опозиција’ засад успела да добије од катарског емира су 5.000.000 $ хуманитарне помоћи и могућност обраћања светској јавности путем катарске Ал-Џазире, из чијег интервјуа са Ахмадом Ал-Јарб вреди да се издвоје две изјаве. Једна је како ‘Асад неће да победи’, а друга ‘како ће се након победе опозиције да се родит једна нова Сирија у којој неће бити места екстремизму и у којој ће сви да уживају једнака права’.

Асад обећава да ће уништити терористе „гвозденом песницом“

Сиријски председник Башар Асад одбацио је могућност политичког дијалога са оружаном опозицијом и позвао на напад на терористе „гвозденом песницом“. Овим речима он се у недељу обратио на сиријској телевизији.
Ни један нормалан човек не мисли да са тероризмом може изаћи на крај политичким средствима, рекао је Асад, нагласивши да „екстремистима треба нанети ударац „гвозденом песницом“.
Башар Асад је додао да Сирија сада мора да одлучи каква ће држава бити, „држава у којој влада закон или држава којом владају лопови и криминалци“.

Обећао је и стварање ‘алтернативне владе’ оној у Дамаску, а која би се требала оформити до краја августа како би била спремна да преговара с представницима Башара Ал-Асада на конференцији ‘Женева2’. Прилично конфузне изјаве челника сиријске ‘опозиције’ који у једном тренутку изјављује ‘како ће Асад изгубити рат’, а онда се спрема за преговоре с ‘његовим представницима’ и то оне преговоре у које СНЦ не верује.

О каквој то Сирији говори Ахмад Ал-Јарба?
О Сирији у којој у сукобу с владиним снагама побуњеничке групе, фракције, бригаде и такозвана ‘Слободна сиријска војска’ (ФСА) воде још један рат унутар рата у којем ни сами више на знају ко се против кога бори. Да на терену влада општи хаос није више могла крити ни Ал-Џазира која је више од две године била главни извор дезинформација о ситуацији у Сирији.

Средином јула је и катарска ТВ кућа морала да призна како постоји „Рат унутар рата“ и како се тзв. „ФСА“, осим Асадових трупа, мора да се брани и од припадника Ал-Нусра Фронта, пакистанских талибана који су стигли у Сирију те једне од наокрутнијих фракција Ал-Каиде, бораца ‘Исламске државе Ирака и Сирије / Леванта’.

По свему судећи Сиријској Националној Коалицији није суђено нити да управља северо-истоком земље. За надзор над тим делом Сирије трају жестоки сукоби између Курда који су одлучни у остваривању аутономије и самосталном учешћу у преговорима у Женеви и ратника ‘глобалног џихада’ из Ал-Нусра Фронта, те фанатика из ‘Исламске државе Ирака и Сирије’. Ал-Кидини огранци су одлучни у стварању исламског емирата на освојеним подручјима, но Курди ни у ком случају не желе да препусте своје историјске територије страним плаћеницима, које при том обилују нафтним резервама.

Припадници Ал-Нусра Фронта су у протеклих неколико дана напали Курде у Алеппским четвртима, као иу бројним селима у провинцијама Алепо, Рак и Хасака. Припадници Ал-Нусра Фронта и осталих екстремистичких група и не скривају своје намере према сиријским Курдима. Објавили снимак на коме у једном Курдском селу Халабја убијају 35 цивила, а преко 350 их одводе у заточеништво и њима се касније служе као живим штитом или их једноставно ликвидирају како би остале обесхрабрили у пружању отпора.

На северу Сирије битка за нафту
Важно је нагласити како се на северу Сирије не води само рат између ‘правих муслимана’ (каквима себе сматрају салафистички плаћеници) и Курда, него се воде сукоби за надзор над нафтним бушотинама, од којих су највеће Рмеилан и Суваидиках са 150.000 барела дневно и које никада нису зауставиле производњу.

Курдски ИПГ преузели контролу од Ал-Нусра Фронта над насељем Сосак, западно од Тал Абиада

Сиријски опозициони извори истичу како су припадници курдског ИПГ-а преузели контролу над насељем Сосак, западно од града Тал Абиад. Насеље СОСАК било је под контролом Ал-Нусра Фронта и ИСИС-а.

Након што нису успели да заузму Рас Ал-Аин, припадници екстремистичких фракција су у уторак у курдском граду у близини турске границе из освете ликвидирали лидера Курдске демократске странке у Сирији  и члана Врховног савета сиријских Курда, Ису Хиса. Реакција курдских милиција је била масовна мобилизација и пружање отпора исламистичким екстремистима и фанатицима и то баш у оним регионима у којима Сиријска Национална Коалиција нема никакво право гласа и у којима може рачунати само на подршку малобројних локалних сунитских кланова.

Курдске милиције (ИПГ) са своје стране учвршћују контролу над лежиштима нафте Рмеилан и пре неколико дана су одбили напад 500 припадника Ал-Нусра Фронта. Став владе у Дамаску је како ће се сва питања решавати политички, па тако и статус сиријских Курда чија је аутономија неупитна. На бојном пољу је курдским милицијама у борбама помогло сиријско ваздухопловство и то највише у борбама 29. јула у близини Тел Абиад. Ничему није послужила подршка екстремистима коју им је пружио локални клан Шумар и сиријски Курди су добили ту битку.

kurdi-i-borbe-s-ekstremistima_4494_6747_eПоједини медији наводе како им у одбрани помаже и турски ПКК, али је исто тако истина да ИПГ ужива масовну подршку у своме народу. Осим битке за Тел Абиад, борци ИПГ-а су протјерали и исламиска екстремисте из милиција ‘Ахрар ал-Схама’, ‘Ахрар Гховеирана’, ‘Бригаде слободна Сирија’ и ‘Бригаде Умма’, који су у повлачењу у знак одмазде запалили нафтне бушотине Вард и Тим.

Уколико би Курди успели задржати надзор над нафтним бушотинама, могли би се да договоре с владом у Дамаску о испоруци нафте према централном делу земље, али уз предуслов да екстремисти немају прилаз нафтоводима које би морала да чува сиријска војска.

Ал-Нусра Фронт и ИСИС  имају друге планове. Њима је циљ да се докопају се нафтних бушотина како би имали чиме да финансира администрацију свог ‘емирата’ и у том смислу им је на првом месту покрајина Рак. Због тога им је важан Тел Абиад, јер је то једини пут којим преко Рака у Турску могу камионима-цистернама да извозе нафту из лежишта у Деир Ел-зоур.

Враћајући се на почетак и Сиријску Националну Коалицију, те њихово ‘војно крило’ ‘Слободну сиријску војску’, још смешнија одлука Европске Уније која је њима дала за право и због њих укинула ембарго на извоз нафте из лежишта у Хасаки и Деир Ел- зоур и то због тога што нити СНЦ, нити ФСА никада нису имали контролу над тим подручјима.