Прочитај ми чланак

Земље које ће за 100 година бити збрисане с лица Земље

0

Извештај који је објавио Међународни комитет за климатске промене (ИПЦЦ) открио је свету катастрофе до којих би могло доћи у будућности, а за које смо криви ми сами. Једна од њих је и могућност да нека пацифичка острва буду збрисана са лица земље. Међу њима су Кирибати, Вануату и Соломонова острва.

Пацифик се сматра веома критичном облашћу због учесталих плима и осека, катастрофалних циклона, повећања салинитета у водостајима које је онемогућило узгој усева, сталних суша. Очекује се да ће ове појаве бити све учесталије и озбиљније како температура буде све већа, због глобалног загревања, преноси Гардијан.

Према извештају ИПЦЦ-а, потребно је да се преполови емисије гасова стаклене баште како би се загревање ограничило на 1,5 Ц изнад прединдустријског нивоа. Овај циљ је уврштен и у Париски споразум, али тек након лобирања челника пацифичких острва.

„Извештај је веома алармантан“, рекла је Сатендра Прасад, амбасадорка Фиџија и стални представник у Уједињеним нацијама.

„Испоставило се да превазилази оно за шта смо мислили да су процене, показује неке од катастрофалних сценарија о којима смо размишљали на Пацифику: о порасту нивоа мора, губитку низинских земљишта и могућем губитку читавих земаља већ у овом веку“, додала је.

Овај сценарио јесте један од пет представљених у извештају, а који су засновани на различитим нивоима угљеника и других емисија штетних гасова. Према сценаријима високих и веома високих емисија наведених у извештају, предвиђа се да ће глобално загревање до краја века достићи 3,6 ° Ц, односно 4,4 ° Ц изнад нивоа преиндустрије.

Извештај је открио да свако додатноо загревање 0,5 степени Целзијуса изазива јасно уочљиво повећање интензитета и учесталости топлотних таласа, великих падавина, суша и екстремних временских неприлика.

Она је рекла и да се утицај глобалног загревања осећа широм Пацифика годинама.

„Катастрофалне поплаве и олује догађале су значајно учесталије него у прошлом веку када су се догађали на сваких 10 година“, додала је.

Нови извештај Зеленог мира пацифичке Аустралије указао је на озбиљне климатске невоље са којом се суочава пацифичка регија. Пацифик је једна од регија са најнижим нивоом емисије угљеника у свету, одговорна за само 0,23% глобалних емисија, али је претрпела неке од најранијих и најозбиљнијих утицаја растућих глобалних температура.

„Ако погледамо који су ти утицаји, Пацифик је највише погођен“, рекао је др Никола Касл, шеф истраживача Зеленог мира пацифичке Аустралије.

„Видећемо већи салинитет, видећемо пораст нивоа мора, то значи да на местима попут Кирибатија, Вануатуа, Соломонових Острва бити неће бити могуће да се станује“, додао је.

Џозеф Сикулу, пацифички директор групе за климатске активности, рекао је да је извештај ИПЦЦ-а врло отрежњујући и алармантан, али не и неочекиван. На то су нам, по његовом мишљењу указивали пожари у САД-у, врели таласи у Канади, пожари у Сибиру, Турској и Грчкој, поплаве у Кини.

„Све је почело од Пацифика, о томе смо говоримо деценијама, јер је климатска криза била пред нашим вратима много пре него што је стигла до свих других“, рекао је он.