• Почетна
  • СВЕТ
  • Због кључних речи на друштвеним мрежама, већ сад ЦИА прати људе!
Прочитај ми чланак

Због кључних речи на друштвеним мрежама, већ сад ЦИА прати људе!

0

Одељење државне безбедности (енг. Dept. of Homeland Security) био је присиљен објавити списак кључних речи за праћење на друштвеним мрежама. Ако размишљате гуглати о облацима, свињетини, вежби или чак о Мексику, размислите поново. На тај начин може привући пажњу америчког Министарства за унутрашњу безбедност.

У причи која се појавила на интернет страници британског Дејли Мејл, извјештено је да је Одељење државне безбедности била присиљена објавити списак кључних речи и фразе коришћене за праћење разних друштвених мрежа. Листа даје увид у оно што то одељење описује као „знакове терористичких или других претњи САД-у“

Попис је објављен од стране информационог центра за електронску приватност (енг. Electronic Privacy Information Center) који је поднео захтев под Законом о слободи информисања, пре тужбе за објаву издавања докумената. Документи су били део одељења 2011 ‘аналитичара Desktop Binder-а’ коришћени од стране радника у њиховом националном оперативном центру који упућује раднике на откривање ‘медијских извјештаја који се негативно одражавају на  Dept. of Homeland Security и одговорне активности’.

Информације расветљавају како су владини аналитичари упућени у патролирање интернета у потрази за домаће и спољне претње. Чланак Дејли Мејла напоменуо је да је информациони центар за електронску приватност написао писмо и послао га Државном пододбору за противтероризам и обавјештавање, описујући га као „опширним, нејасним и двосмисленим“.

Оно што нису открили је како агенција заправо добија приступ разним претраживачима и друштвеним мрежама за праћење наведених кључних речи. Мишљење је да ово Одељење државне безбедности има „посебан аранжман“ са компанијама као што су Гугл, Фејсбук, Мајкрософт, Јаху и Твитер да добију безбедносни директан АПИ приступ. Ова врста приступа ће омогућити да користе дистрибуиране клоуд технологије за праћење дневних протока друштвених медија и претраживања активности у нешто ближе реалном времену. Другим речима: пазите шта гуглате јер ЦИА, све дозна!

(4dportal.com, Дејли Мејл)