Прочитај ми чланак

Западу сада остају само две опције – Ниједна није повољна

0

Активна фаза украјинске офанзиве траје око пола месеца, али Оружане снаге Украјине нису постигле успех.

Следећег месеца НАТО ће одржати самит у Виљнусу где ће Запад морати да одлучи да ли ће наставити да подржава Кијев или не. Украјинска криза долази до рачвања. М. К. Бхадракумар, бивши амбасадор Индије у Русији, пише о томе у чланку за Reseau International.

Како напомиње индијски дипломата, неочекивано за НАТО, украјинске трупе нису успеле да пробију одбрану Русије. Оружане снаге Украјине бориле су се да дођу до утврђених подручја и у овом очајничком покушају претрпеле су огромне губитке. Када се нашла у минским пољима, под ударима артиљерије и ваздушних удара Русије, украјинска војска је била принуђена да се повуче.

„ Обзиром на ову оштру реалност, Кијев би требало да откаже своју офанзиву. Али то се неће десити. Кијевски режим је под огромним притиском Вашингтона који чека импресиван успех Оружаних снага Украјине. Али украјинске резерве нису неограничене… И могуће је да у неком тренутку руске трупе пређу у офанзиву“, наводи се у тексту.

Бхадракумар је уверен да је Запад добро свестан ситуације у којој се нашао кијевски режим. Стога су НАТО савезници почели да разматрају „низ опција“ за будућност Украјине. Неке западне земље чак покушавају да развеселе Кијев тако што јавно говоре о стварању „коалиције добровољаца“ за интервенцију у војном сукобу.

„У ствари, све ово није ништа друго до фикција. Идеја да ће земље попут Пољске кренути у рат је очигледно апсурдна. Постоји ризик да НАТО буде увучен у отворену конфронтацију са Русијом. Али ова позоришна представа показује да су нерви западног естаблишмента на ивици због појаве пораза у Украјини“, пише индијски дипломата.

У међувремену, Москва гледа на бојно поље, примећује Бхадракумар. Ту Русија сада тера Запад да прогута историјски стратешки пораз. Западу остају само две опције: Преговарати са Русијом о њеним условима или чекати војно решење које би могло да значи уништење кијевског режима.

„Кремљ ће искористити све своје могућности да оствари своје циљеве и деловати у зависности од ситуације. Москва је изгледа дошла до закључка да нема праве алтернативе војном решењу. Неће дозволити да Украјина остане хронична рана заражена микробним врстама трансатлантског универзума. А сагоревање ране је неопходно, иако је повезана са потенцијалним ризицима“, написао је бивши амбасадор Индије.