Прочитај ми чланак

ЗАПАДНЕ КОМПАНИЈЕ продају имовину у Русији: Уплашене најавом национализациje

0

СВЕ више великих западних компанија продаје своју имовину руским фирмама или фирмама земаља које нису увеле санкције Русији, јер се суочавају са претњама да би имовина у страном власништву могла бити заплењена

Ови потези на Западу изазивају забринутост да руске компаније и институције откупљују ту имовину за незнатне износе.

Међу великим фирмама које су продале имовину у Русији је „Рено“, француски произвођач аутомобила који продаје свој већински удео у највећем руском произвођачу аутомобила „Автовазу“, руском институту за истраживање и развој аутомобила и мотора, уз шестогодишњу опцију откупа удела.

Рено ће, такође, 100 одсто удела у фирми „Рено Русија“ продати граду Москви.

Русија је још у априлу саопштила да ће „Рено“ пренети својих 67,69 одсто удела у „Автовазу“ на тај институт за симболичну своту од једне рубље.

Банка Сосијет женерал продаће своје јединице Росбанк руском инвестиционом фонду „Интерос капиталу“.

Ова банка отписаће 3,1 милијарду евра /3,2 милијарде долара/, што укључује пад од две милијарде евра, на књиговодствену вредност Росбанке, а остатак је повезан са укидањем резерви за конверзију рубља.

Француски произвођач електричне опреме „Шнајдер електрик“ продаће своје пословање у Русији и Белорусији локалној управи.

Фирма ће отписати до 300 милиона евра /312 милиона долара/ нето књиговодствене вредности и извршити неготовинско сторнирање превођења валуте процењено на 120 милиона евра.

Британски енергетски и петрохемијски див „Шел“ продаће своје малопродајно пословање и мазива руском „Лукојлу“. Уговор укључује 411 бензинских станица и фабрику за мешање мазива „Торжхок“.

„Шел“ није желио да саопшти укупну вредност те трансакције.

Белгијска пивара „АБ ИнБев“ продаје свој део у руском заједничком подухвату „АБ ИнБев Ефес“. Продаја ће довести до умањивања вредности посла у износу од 1,1 милијарде долара у првом тромесечју ове године.

Заједничко предузеће има 11 пивара у Русији и три у Украјини.

Финска компанија за пекарске и услуге прехране „Фацер“ пристала је да прода своју руску подружницу московском пекарском и посластичарском холдингу „Коломенски“. „Фацер“ није открио вредност трансакције.

Финска компанија за храну и пиће у приватном власништву „Паулиг“ већ је продала своје пословање у Русији приватном индијском инвеститору Викасу Соију, након што су руске власти запретиле да ће је национализовати.

Речено је да продаја укључује јединицу „Паулиг Рус ЛЛЦ“ и „Паулигс оперејшнс“, као и пржионицу кафе у Тверу, али не и марку „Паулиг“, која ће се у Русији поступно укидати током следећих месеци.

„Амур минералс корп“, рударска фирма уврштена у Лондонску берзу, предложила је продају свог главног пројекта „Кун-Мани“ /рудник на истоку Русије/ за 105 милиона долара и пристала да пренесе у корист купца све зајмове које тај рудник дугује Амуру у износу од 30 милиона долара.

„Кинрос голд“ продаје своју руску имовину групи фирми „Хајленд голд мајнинг“ за укупно 680 милиона долара у готовини.

„Мекдоналдс“, ланац ресторана са седиштем у САД, продаће своје пословање у Русији након више од 30 година. Компанија очекује да ће забележити углавном неготовински трошак од око 1,2 до 1,4 милијарде долара.

„Аутентик бренд груп“, у власништву „Рибока“, преузела је турска малопродаја „ФЛО“ у Русији. Посао би могао бити вредан 1,5 милијарди рубаља /24,26 милиона долара/.

„Флигер груп“, дански произвођач боја, продаје своје руске и белоруске фирме, уз отпис од 115 милиона данских круна /16,1 милиион долара/.

„Империјал брендс“, британска дуванска група, најавила је пренос свог руског пословања на улагаче са седиштем у Русији, преноси „Геополитика“.

Економски стручњаци наводе да сва имовина западних компанија коју оне продају у Русији достиже милијарде долара и да нико не зна коначан износ.