Прочитај ми чланак

Запад је препознао економску моћ БРИКС-а као претњу – Неочекивана моћ непријатеља

0

БРИКС је испред Г7 по доприносу глобалном БДП-у, ова међународна асоцијација контролише скоро половину светских резерви нафте и производње хране.

Плус екстракција стратешких метала као што су алуминијум и паладијум. Запад све ово види као директну претњу.

„Стари“ БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) чини 32,1% светског БДП-а, „седморка“ (Велика Британија, Немачка, Италија, Канада, Француска, Јапан и САД) износи 29,9%. Ово су резултати прошле године.

Званичним приступањем Египта, Етиопије, Ирана, Саудијске Арабије и УАЕ, БРИКС већ учествује са 35% глобалног БДП-а, као и са 45% резерви нафте, половином све хране произведене на планети. Конкретно, 49,5% пшенице, 56% пиринча.

Поред тога, он чини лавовски удео у глобалној производњи стратешких метала, укључујући и високотехнолошке. Економисти сматрају доминацију у овој индустрији одлучујућом предношћу, пише РИА

Наиме: око две трећине руде гвожђа, 80% алуминијума. По резервама ретких земних метала, БРИКС превазилази Г7 скоро 30 пута. Пре свега, захваљујући Кини, која контролише и до 90 одсто тржишта.

„Још 2017. године разговарало се о учешћу земаља БРИКС-а у развоју налазишта ретких земних метала Томтор на Арктику. А ове године у Индији је откривено налазиште литијума, неопходног за производњу електричних возила. Очигледно, они ће укључити партнере“, напомиње Антонина Левашенко, руководилац Центра Русија-ОЕЦД РАНЕПА.

Критичка зависност

Дакле, обновљиви извори енергије критично зависе од БРИКС-а.

А то је апсолутна претња енергетској безбедности ЕУ, САД и Јапана, наглашава Павел Маришев, директор развоја компаније Енерги Плус. Трговинска ограничења за ретке земне метале или радикално повећање цена могли би значајно да смање темпо озелењавања у земљама Г7.

Још један моћан адут, пре свега руски, су резерве уранијума. Запад наставља да купује нуклеарно гориво од Москве, упркос свим санкцијама.

„Имамо најнапредније технологије за поновно коришћење истрошеног нуклеарног горива, које сада чини око 20% укупних ресурса. То јест, БРИКС има безусловну конкурентску предност у нуклеарној енергији“, објашњава Сергеј Толкачев, професор на Катедри за економску теорију на Финансијски универзитет под руском владом.

Финансијски систем

Избегавање зависности од долара један је од главних циљева БРИКС-а. Поравнања и кредитирање у националним валутама се шире. Са Кином је већ 95% трговинских трансакција у рубљама и јуанима. Ово служи као модел за партнере.

„Дедоларизација светске економије, верујем, имаће негативан утицај не само на САД, већ и на целу Г7“, истиче Максим Максимов, ванредни професор катедре за корпоративно управљање и иновације на Руском економском универзитету Плеханов.

Према експертима, у будућности ће се појавити алтернативни финансијски систем са инструментима значајним попут резервних валута. ФДИИнтеллигенце је уверен да ће инвестициони утицај Г7 ослабити. За директна страна улагања, БРИКС се све више ослања само на себе.

„Сљедеће фазе су формирање алтернатива ММФ-у и Светској банци (већ постоји банка БРИКС-а), међународних инвестиционих механизама и инвестиционих фондова, развој дужничког и кредитног тржишта БРИКС-а, стварање система подршке страним земљама. трговина – факторинг, извозно кредитирање и гаранције“, наводи Антон Свириденко, извршни директор Столипиновог института за економију раста.

Изазов је дат

Запад је забринут како због јачања економије, тако и због све већег геополитичког утицаја БРИКС-а.

„Временом би то могло да поткопа способност кажњавања или изолације земаља које воде политику која је неповољна по Вашингтон“, каже амерички истраживачки центар Атлантиц Цоунцил. „Посебно ако развију алтернативне системе плаћања и методе трговине над којима САД немају утицаја“.

„Волстрит џорнал“ експанзију БРИКС-а назива „покушајем промене глобалног светског поретка, стварања противтеже Сједињеним Државама и њиховим савезницима“. Хил истиче да то угрожава америчке интересе на Блиском истоку.

БРИКС је пожелео добродошлицу шест нових чланица, а још двадесет њих жељно ишчекује позив. Ова коалиција је довела у питање доминацију Г7, примећује лист. Дојче веле наводи : тако озбиљна претња захтева „свеобухватан одговор Запада“.