Прочитај ми чланак

ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ: Глобалне цене хране достигле највиши ниво у октобру 2021

0

Цене прехрамбених производа на светском тржишту настављају вртоглаво да расту трећи месец за редом и у октобру 2021.године су достигле свој максимум који је забележен у последњих 10 година. Забрињавајуће је што расту цене стратешких животних намирница, међу којима су јестива уља и житарице. Већи трошкови хране доприносе већим инфлаторним притисцима за сиромашне запослене, централне банке и владе.

Индекс цена прехрамбених производа коју прати Организација УН за храну и пољопривреду, утврдила је да је потрошачка корпа у октобру у просеку износила 133,2, што је 3,9 поена (3%) више у односу на септембар и 31,8 поена (31,3%) у односу на октобар 2020. године. Индекс је растао три узастопна месеца и сада је на највишем нивоу у овој деценији (могао би достићи рекордне вредности у 2022. години).

Цене биљног уља и житарица на светском тржишту биле су два највећа покретача индекса. Јестива уља су скочила за 9,6% на месечном нивоу и поставила рекорд. Цене житарица су порасле 3,2%, у оквиру корпе, пшеница је скочила 5%.

Комбинација лошег времена у Америци, виших трошкова испоруке и недостатка радне снаге пореметили су глобалне ланце снабдевања храном. Најновија енергетска криза подигла је цене ђубрива у небо и повећаће цене хране у 2022. години.

„Питање са инпутима и ђубривима и њиховим импликацијама на усеве следеће године је забрињавајуће“, рекао је Абдолреза Абасиан, виши економиста Организације УН за храну и пољопривреду.

“До сада је тржиште урачунало већину питања понуде и тражње. Али тржиште ни у ком случају није урачунало изгледе за производњу за наредну годину,” рекао је Абасиан.

Он је упозорио: „Не можемо себи приуштити лошу 2022. годину за важне усеве. Ово је поново пробудило сећања на скокове цена хране пре једне деценије, што је изазвало немире у тржишним економијама у развоју. Алберт Едвардс из СоцГена је прво упозорио да би раст цена хране могао допринети социо-економској дестабилизацији непосредно пре него што је пандемија вируса почела.

Већ смо пријавили да су инфлација и несташице хране погодиле супермаркете, не само на тржиштима у развоју, већ и у развијеном свету. У САД, извршни директор Монделеза Дирк Ван де Пут рекао је за ЦНБЦ у уторак да ће Oreo колачићи, Ritz крекери и Sour Patch Kids бити скупљи следеће године. Причало се да ће Nabisco, PepsiCo и Coca-Cola подићи цене, а Kraft Heins је поручио потрошачима да морају да се навикну на „више цене“.

Чињеница је да се за исту плату у новој години може купити много мање хране. Већина потрошача за то криви председника Бајдена. Јер радници од плата освајају много више новца на храну, која је све скупља.

Трка за гувернера Вирџиније била је позив за буђење за демократе да Бајденов план „Изградите боље“ не функционише. Људи почињу да се нервирају јер се чини да инфлација није „пролазна”.

По свему судећи народ има оправдан страх, инфлација највероватније није пролазна и кочење привреде због агенде ковид ће свакако узети свој данак.