Прочитај ми чланак

ВИРТУАЛНИ ГЛУМАЦ: Руски научници стварају вештачку интелигенцију која уме да осећа

0

Нови докази који су произашли из испитивања мозга, која су укључивала и когнитивну психологију и неуропсихологију, показали су да емоције играју значајну улогу у менталним процесима људи.

kompjuter koji oseca

Ако мислимо да створимо вештачку интелигнцију као код човека, морамо учинити да осећа емоције. Али како да знамо да ли смо успели и да ли смо створили интелигенцију која је заиста у стању да доживи праве људске емоције?

То је место где метрика и тестови које је развио Алекеј Самсонович, професор на катедри кибернетике на „Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ»“ (Национални нуклеарни истраживачки универзитет), могу да нам помогну. Самсонович је тестирао вештачку интелигенцију на основу релативно једноставне компјутерске игре. Програм и људи манипулишу виртуелним људима, чиме долази до интеракцији једних са другима. Игра укључује акције са емоционалним садржајем: Играч може да удари или гурне у страну другог играча, или може рећи „здраво“ и склоните се како би направио места за њега, или помоћи да се помакне са камен или изаћи из замке. Као резултат тога, играчи укључују различите врсте социјалних односа, на пример, узајамног поверења, подређености и вођства. Нормално,

Тургинов тест се сматра успешним ако особа не може да утврди са ким је играо: са другом особом или са вештачком интелигенцијом. У овом случају то није довољно: рачунар мора бити „омиљенији“ него просечан играч. Ово се изражава у чињеници да ће његови играчи спасити први. Осим тога, током игре израчунава се мноштво карактеристика понашања играча и рачунара, које носе информације о унутрашњем свету оба. За машину, ови параметри се у будућности неће се разликовати од људи.

Алексеј Самсонович

Алексеј Самсонович

Самсоновичев тест вештачке интелигенције је само мали део далеко већег научног изазова: да се изгради вештачки мозак који репродукује принципе и механизме емотивне свести код људи, мозак који ће проћи горе поменути тест и биће прихваћен од људи као способан да доживљава емоције, саосећа и пружа моралну подршку у тешким ситуацијама.

До решења би могло доћи за годину и по дана од сада, до када би, као што је планирано, требало да се створи виртуелна бити у стању да изради планове, поставља циљеве и успоставља трајне социјалне односи са људима. Назван Виртуелни глумац, ће имати емотивну и наративну интелигенцију, и разумеће контекст догађаја и оно шта треба предузети.

Алексеј Самсонович представио је своју тренутну истраживања у свом говору на конференцији „BICA 2016“, одржаној у Њујорку јула 16-19. Конференција се фокусира на биолошки инспирисане когнитивне архитектуре као један од приступа за стварање вештачке интеллигенције.Тај главни фокус је на репродукцији принципа и механизама људске мисли у рачунару.

за Србин.инфо са руског и енглеског превео Илија Вуксановић