• Почетна
  • СВЕТ
  • ВЕЛИКИ ДОГОВОР: Кина и Аустралија потписали споразум о слободној трговини
Прочитај ми чланак

ВЕЛИКИ ДОГОВОР: Кина и Аустралија потписали споразум о слободној трговини

0

kina-i-australija-potpisali-sporazum-o-slobodnoj-trgovini_4953_5323

Кина и Аустралија у понедељак су потписале Споразум о слободној трговини који у великој мери повећава везе између највеће азијске економије и једног од највећих регионалних партнера Вашингтона. Потписивањем споразума закључено је десет година дуго поглавље преговарања, од њега се очекује обезбеђивање могућности понајвише за секторе пољопривреде и услужних делатности.

Сви порески намети за индустрију млека и пољопривредне производе бити ће укинути, док ће узгајивачи оваца и говедине профитирати уклањањем намета у висини 12-25 одсто. Аустралијска влада каже да ће извоз свих аустралијских добара бити слободан од намета од момента ступања споразума на снагу.

До спровођења споразума у целости, што ће се догодити у периоду од четири године, 95 одсто свих аустралијских извоза у Кину бити ће слободни од намета. Заузврат, Аустралија ће поједноставити ограничења за кинеске инвестиције у аустралијске сировине, посебно за гвоздене руде.

Пекинг каже како ће омогућити Аустралији већи приступ тржишту капитала чиме ће се омогућити Кини да учврсти напоре за отварањем финансијског тржишта и промовише глобално коришћење своје валуте, ренминбија (јуан).

Министри Кине и Аустралије потписали су Декларацију намере која означава крај 10 годишњих преговора; сам Споразум о слободној трговини ступиће на снагу тек 2015. године, након што се израде и преведу све правне тачке.

„Ово је било десет година дуго путовање, но напокон смо стигли до циља“, рекао је аустралијски премијер Тони Абот за време церемоније у Канбери.

Кинески председник Си Ђинпинг рекао је у говору одржаном пред аустралијским парламентом како ће се овиме продубити сарадња са Аустралијом, али са другим земљама.

„Споразумом ће се створити платформа на високом нивоу и обезбедити бољи институционални аранжмани за нашу економску сарадњу“, рекао је Кси Ђинпинг. „Све док на уму имамо дугорочне интересе, повећање позитивних фактора и уклањање препрека, сигурно ће се међу нама развити ближе и опсежно стратешко партнерство „, додао је Кси Ђинпинг.

Највећи победници су аустралијски пољопривредни сектор посебно млечна и винска индустрија које ће од старта имати слободан приступ огромном кинеском тржишту.

Кинески извози у Аустралију, попут одеће и електронике, бити ће ослобођени царинских и пореских намета, а кинеским инвеститорима дане су слободне руке око улагања на аустралијском тржишту. Праг за кинеска улагања повишен је са садашњих 216.000.000 америчких долара на скоро па милијарду.

Споразум предвиђа тренутно уклањање 3 процентуалне тарифе за кокс, који се користи у производњи гвожђа, док ће 6 процентна тарифа за термалним угаљ, који се користи за напајање електрана, бити уклоњена у року од две године за испоруке из Аустралије.

Приступ млекарским производима за одојчад без тарифа омогућиће се у периоду од следеће четири године. Уклањање тарифа за аустралијске винаре, који су до сада у Кину годишње извозили производе у вредности од $ 175,000,000, догодиће се у периоду од следеће четири године.

У сектору услужних делатности највећи добитници бити ће пружаоци здравствених услуга и приватне болнице, као и компаније за финансијске услуге, банке и осигуравајуће куће.

Аустралија није успела да постигне договор око смањења или уклањања тарифа за кључну робу као што је пиринач, памук и шећер, док ће кинеске компаније и даље бити подложне контроли аустралијског Комитета за стране инвестиције, барем оне чија улагања прелазе милијарду америчких долара.

Аустралија ће имати највеће користи од потписивања оваквог споразума, његов учинак ће ипак имати врло скроман утицај на развој економије те земље. Предвиђа се да ће Споразум о слободној трговини повећати аустралијски економски раст за свега 0,04 посто годишње у периоду од следећих десет година.

(Адванце)