Прочитај ми чланак

Ванредно стање у Венецуели

0

Каракас-Председник Венецуеле Николас Мадуро прогласио је ванредно стање у земљи у трајању од 60 дана због, како је навео, планова из Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и Сједињених Америчких Држава да свргну са власти његову левичарску владу. Мадуро (53) није навео детаље мера које обухвата ванредно стање, али је истакао да обухватају „неопходне кораке ”у циљу заштите државе у случају страног напада и домаћих претњи. Лане, када је у савезним државама Венецуеле дуж границе са Колумбијом проглашено ванредно стање, била су укинута сва уставом загарантована права осим оних који се односе на људска права, пренео је Ројтерс.

venecuela 62_9274_eМадуро је овог пута прогласио ванредно стање у петак вече, након упозорења двојице америчких обавештајаца у Вашингтону да су све забринутији због могућности економске и политичке кризе у Венецуели, Том приликом амерички обавештајни званичници изнели су и предвиђање да Мадуро вероватно неће дочекати крај мандата на функцији председника који истиче 2019. године. Према обавештајним анализама САД, један од „веродостојних сценарија” био би да би Мадурова Социјалистичка партија или неке утицајне политичке личности, могле присилити Мадура да сиђе са власти, док ни војни удар – према тим проценама- није искључен, наводи британска агенција. „Чује се како лед пуца. Све говори да криза долази”, истакао је неименовани амерички званичник који је истовремено демантовао гласине да САД „раде против” Мадура и режима у Венецуели. Влада Николаса Мадура има најизраженији антиамерички став у Латинској Америци, док је земља истовремено и један од највећих снабдевача САД нафтом.

У међувремену, десничарска опозиција у Венецуели ради на томе да свргне са власти непопуларног председника државе, у време кад се у тој земљи погоршава криза коју карактеришу несташице хране и лекова, честе рестрикције електричне енергије и галопирајућа инфлација. У међувремену, ниска цена нафте на светском тржишту и текућа друштвена криза подстичу бојазан да државна петро-компанија Венецуеле (ПДВСА)  неће бити у могућности да намири око пет милијарди долара пристижућих дужничких обавеза до краја године.

Мадуро, бивши синдикални вођа и возач аутобуса, обећао је, међутим, да ће остати на власти до краја мандата и оптужио САД да подстичу државни удар против њега.

Он је такође указао на смену председнице Бразила Дилме Русеф, која је попут њега левичарка, као знак да је он следећи. Мадурова Социјалистичка партија је иначе дугогодишњи савезник Радничке партије Дилме Русеф, и њен одлазак са власти додаје утиску изолације лидера Венецуеле у Латинској Америци, оцењује Ројтерс.

„Вашингтон активира мере на захтев венецуеланске фашистичке деснице, коју је охрабрио државни удар у Бразилу”, истакао је Мадуро у петак вече у обраћању нацији које је преносила државна телевизија. Венецуеланска опозиција, која одбацује Мадурове оптужбе да раде на државном удару, осудила је увођење ванредног стања и оптужила председника да је прекршио устав зато што се боји да ће бити опозван.