Прочитај ми чланак

“У Стокхолму 99% одсто људи није ни знало да има корону”

0

Тврдња епидемиолога и саветника у СЗО, професора Јохана Гисекеа, да се 600.000 становника главног града Шведске заразило вирусом корона (ЦОВИД-19) и да га је 99 одсто њих већ прележало, а да тога нису ни свесни, изненадила је и шокирала светску јавност.

Србин Драган Ромчевић, машински инжењер из Београда, који већ више од три деценије живи у Шведској, преноси нам интересантно виђење ситуације у Стокхолму од стране професора Јохана Гисеке.

Епидемиолог др Гисеке је саветник у Светској здравственој организацији, а гостујући у јутарњем програму јавног сервиса у Шведској, изнео је интересантно виђење тренутне ситуације у овој земљи. Наиме, он је убеђен да се 600.000 становника главног града Шведске до сада заразило вирусом корона, а да 99 одсто њих нису имали појма о томе.

”Наравно један део је оболео, један део је чак са озбиљном здравственом сликом, а један део ће преминути! Гледано на укупан број заражених, ради се ипак о веома малом броју!” каже професор Гисеке.

Тестирање са 5.000 недељно, на 5.000 дневно

Истовремено, док професор износи ове тврдње, планира се повећање броја тестова у региону Стокхолмаа, са досадашњих око 5.000 недељно, прећи ће се на око 5.000 тестова дневно.

”Тестови, који се користе за откривање особа које су развиле антитела у организму, су веома високог квалитета и могу се користити како у здравствене тако и у научноистраживачке сврхе” објашњава Клае Рут, из лабораторије Каролинска универзитета.

Ови тестови треба да покажу да ли тестирана особа носи вирус тренутно или је већ имала вирус и развила антитела.

”Одлучујући фактор је тестирање запослених у здравству како би се изборили са пандемијом. Крајњи циљ је наравно да се смањи ризик од ширења заразе у Стокхолму, али ће резулат тестирања помоћи да се лакше утврди каква је тренутна ситуација у овом граду” наглашава Ирене Свенониус, која је, како нам преноси Ромчевић, одговорна за финансирање здравства у региону Стокхолм.

Шведска стратегија дала резултате

Наиме, наш саговорник из Шведске, иако није стручњак за здравство, има своје мишљење као грађанин и сматра да је стратегија у Шведској, за сузбијање ширења овог вируса, показала да је струка била у праву када је указала поверење грађанима и понудила им активно учешће у заједничкој борби.

“Тиме се у потпуности слажем са оним што је доктор Јован Антовић, који такође живи у Шведској и ради на Каролинска институту, рекао пре пар дана. И овде има мањих проблема, пре свега у односу грађана на социјално дистанцирање, али све у свему стратегија је показала добре резултате. Наравно да је било критике на избор стратегије, преко двадесет еминентних стручњака и научних радника је пре пар дана јавно критиковало ”прво лице” пандемије у Шведској, Андерса Тегнела, али је он остао при свом ставу и чини се да све више добија на популарности” каже Ромчевић.

Наводи да је сигурно, да има много оних који не деле Тегнелов оптимизам, поготово изван граница Стокхолма.

“Штавише постоји раширен скептицизам, који се понекад граничи са фобијом званом ”08-Стокхолм”. Многи су пожелели да се град потпуно стави у изолацију како би остатак ове огроме земље био поштеђен, нешто попут онога што је учињено у суседној Финској, где је главни град са околином провео неколико недеља у карантину” описује нам Ромчевић, који у Шведској живи још од краја осамдесетих година.

Забринут за људе у Србији

Коментаришући ситуацију у Србији, изазвану пандемијом коронавируса, наглашава да је врло забринут.

“Јако ми је тешко да коментаришем ситуацију у Србији и мом родном Београду. У сталном сам контакту са старијом сестром која живи на Новом Београду у 32 квадрата стана, потпуно изолована јер има преко 65 година, без могућности да изађе напоље! Страшно сам забринут за њу. Тешко је поредити Србију са Шведском. Тешко је поредити стратегије уопште. Државе у окружењу, Данска, Норвешка и Финска су изабрале другачије стратегије од Шведске, иако су по својој структури и менталитету становништва веома сличне” наводи Драган.

У Србији је највећа грешка, наглашава он, направљена још у старту када се грађанима обратио врх државе са наредбама, уместо струке са препорукама, као што је то био случај овде и у већини демократских земаља у Европи.

Српска власт нехумана према пензионерима

“Поново ћу се сложити са Јованом (кога иначе и лично познајем) да се власт према пензионерима у Србији понаша веома нехумано. Сматрам да су наши пензионери најмање исто толико одговорни као и пензионери овде, и да би много лакше прихватили све препоруке струке. Овако имам осећај да ”полицијски час” многе асоцира на неку непријатну прошлост”, револтирано прича Даган.

Наш саговорник, међутим, иситиче да је чињеница да се у природи дешава много тога позитивног као реакција на ову изолованост и прекид рада многих индустрија широм света.

“Млада активисткиња из Шведске, сада већ глобално позната Грета Тунберг, очигледно је била у праву. Природа је била угрожена. Да ли ће свет изаћи паметнији након свега овога сада? Нисам сигуран у то. Један део сигурно хоће, али не и већина. Нисам добар прогнозер, али за две године ће готово све бити по старом јер новац покреће свет. И даље ће многи желети да путују на егзотичне дестинације, купују нове производе, конзумирање се наставља. Многи сматрају да је Шведска изабрала ову стратегију баш због очувања сопствене економије. Можда и јесте. Надам се да ће се то ускоро показати” закључује Ромчевић.