Прочитај ми чланак

У Русији је јефтиније возити се таксијем него својим аутом! Како то?

0

Један од разлога је у томе што руски таксисти возе по дампинг ценама. Могу то себи да „приуште“.

У Русији је такси јефтинији него коришћење сопственог аутомобила. До таквог закључка је дошла британска банка ХСБЦ у свом истраживању. Према прорачунима ове банке, у наредних десет година ће онима који годишње пређу мање од 5.388 километара бити исплативије да се свуда возе таксијем него да одржавају сопствени ауто.


По овом показатељу је Русија убедљиво прва на листи највећих земаља света. На пример, двоструко је надмашила Индију (тамо се такси више исплати онима који пређу највише 2.731 км годишње) и неколико пута Америку (1.102 км) и Немачку (811 км). Ево зашто је то тако.

Разлог бр. 1. Такси је врло јефтин, а аутомобили скупи

Британска банка је израчунала да просечна вожња таксијем у Русији кошта 130 рубаља (2 долара), а у Москви је она најскупља и кошта око 350 рубаља (5,5 долара). Ради поређења, то је у просеку 75% мање него у САД.

Просечна примања грађана Русије нису висока, тако да су и цене такси услуга одговарајуће (овде сазнајте колико у просеку зарађују грађани Русије). То се не може рећи за цене аутомобила. Оне су високе захваљујући царинским таксама. На пример, за ауто Тоyота Цамрy Рус мора да плати бар три пута више од Американца.

„Према томе, у Русији је цена вожње таксијем пропорционална примањима, а цене аутомобила нису. Због тога је однос такав какав је“, објашњавају аналитичари банке ХСБЦ.

Разлог бр. 2. Велика је потражња за такси услугама

У многим руским регионима јавни превоз није довољно развијен – ноћни аутобуси су велика реткост, а у појединим градовима градски превоз престаје са радом у десет-једанаест сати увече. Због тога се људи много чешће возе таксијем, што омогућава таксистима да спуштају цене.

„Главни фактор пада цена је све већи број вожњи и све краће време чекања да наручени такси стигне. Возач мање времена проведе ’празан’, а више са путником“, каже Александар Горни, заменик директора за стратегију у компанији „Ситимобил“.

У Русији 45% становника има на мобилном телефону инсталирану апликацију за пружање такси услуга. Више имају само Кина (51%) и Мексико (46%).

Разлог бр. 3. У Русији не постоји државна такси служба

Државни такси је неко време постојао у СССР-у, али од 1990-их више није био потребан. За разлику од Европе, сада у Русији 50% таксиста ради за приватне компаније које су имале могућност да саме формирају цене по сопственом нахођењу (другу половину чине нелегални таксисти, тј. они који раде „на црно“; још увек их је много у регионима).

Када је 2013. године у Русију стигао Убер, поједине веће такси компаније су виделе како он функционише па су направиле сопствене апликације. Десетине компанија су тада обориле цене и придружиле се сервису „Јандекс такси“, који је руски еквивалент америчке компаније Убер или израелске Гетт. Обе компаније су у старту нудиле добре услове.

Једино што руска држава и даље предузима на тржишту такси услуга је дотирање такси компанија у циљу обнављања ауто-парка. Москва је, на пример, од 2012. године за те потребе издвојила преко 700 милиона рубаља (11 милиона долара).

Разлог бр. 4. Једноставно је постати таксиста

У појединим регионима таксистима се лиценца издаје бесплатно (тако је, на пример, у Москви) или за симболичну суму. Треба се само запослити у компанији која пружа такси услуге или се регистровати као индивидуални предузетник. Приликом предаје докумената потребних за добијање лиценце не тражи се добро познавање града или руског језика.

Ауто за таксирање се може узети на лизинг и то такође није скупо – 1.500-2.000 рубаља дневно (24-31 долар), али је могуће користити и сопствени ауто уколико испуњава одговарајуће услове у погледу боје, очуваности, техничке исправности, итд.

* У истраживању банке ХСБЦ узети су у обзир следећи показатељи: цена аутомобила Toytota Camry у конкретној земљи, трошкови горива и одржавања аутомобила, просечна цена такси услуга и просечна примања становника.

                     ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!