Прочитај ми чланак

У Немачкој је угрожено свакодневно снабдевање храном због енергетске кризе

0

Угрожено је свакодневно снабдевање храном у Немачкој због растуће енергетске кризе. Ситуација је више него озбиљна.

Немачки сектор свеже и смрзнуте хране је усред своје „најгоре кризе од краја Другог светског рата“ и могао би да се суочи са таласом банкрота и ограничења производње, што би довело до празнина на полицама продавница, упозорила су удружења произвођача у отвореном писму упућеној немачкој влади.

Традиционална централноевропска индустрија тешко је погођена енергетском кризом коју су углавном сами изазвали због одлуке Брисела да поступно укине руску нафту и гас како би „казнила“ Москву за њену војну операцију у Украјини.

Председник Русије Путин је упозорио да Европа „није у позицији да диктира“ своју „вољу“ Русији по питању енергетике.

„Постоји значајан ризик од недостатака у свакодневном снабдевању храном за људе у Немачкој. Ситуација је више него озбиљна”, упозорава се у писму упућеном канцелару Олафу Шолцу, министру економије Роберту Хабеку и савезном министру за храну и пољопривреду Џему Оздемиру, а које је објавио Wелт.

Апел су написали Немачки институт за смрзнуту храну, Удружење немачких хладњача и логистичке компаније, са још пет индустријских група, укључујући Удружење месне индустрије, Савезно удружење за рибу и Немачко удружење за трговину воћем.

„Компаније страхују да ће производне линије ускоро стати и да ће се затворити расхладни логистички центри за дистрибуцију хране. Неки се чак припремају за могући банкрот“, наводи се у писму, окарактеришући несигурну ситуацију као „један минут до поноћи“.

„Деловати САДА. У супротном ће фрижидери Немаца ускоро бити празни“, упозорава се у апелу.

Шокови цена енергије посебно су погодили немачке секторе смрзнуте хране и свежих производа, а произвођачи се жале да нису добили финансијску подршку од владе усред кризе.

У писму се такође упозорава да други проблеми изједају колективне резултате произвођача хране, у распону од недостатка особља и сировина до поремећаја у ланцу снабдевања. „Компаније више не могу да компензују ова огромна повећања трошкова уштедама или преношењем [трошкова] на потрошаче“, наводи се у апелу.

Др Сабине Ајнхер, генерални директор Немачког института за смрзнуту храну, рекла је за Wелт да је колективно писмо настало након вишенедељног ћутања како би се раздвојили апели појединачних индустријских група из Министарства за храну и пољопривреду.

„Министар Оздемир очигледно прихвата да ће компаније банкротирати“, пожалила се Ајхнер, рекавши да је потреба за подршком „велика, али нас нико не слуша“.

Немачка прехрамбена индустрија има годишњи приход од 186 милијарди евра, 6.200 засебних компанија и 638.000 запослених, а тражила је и „опсежна“ циљана финансијска средства за појединачне фирме и проширени приступ енергији по субвенционисаним паушалним стопама.

Немачка и друге европске земље се спремају за хладну зиму, погоршавајући економске проблеме изазване порастом цена енергије и инфлационим кризом, као и потенцијална политичка превирања усред све већег гнева јавности. Раније овог месеца, немачка електрана на природни гас и електричну енергију Унипер упозорила је да „најгоре тек долази“ што се тиче ванредне ситуације у области енергетике.

Од Немаца је већ затражено да се жртвују у продавници, на бензинској пумпи, у својим домовима иу погледу личне хигијене зарад текућег економског хибридног рата њихове владе са Русијом. У четвртак је Фајненшел тајмс објавио да су немачки произвођачи тоалет папира у опасности од неликвидности. Прошле недеље, растуће цене гаса приморале су немачке пиваре да смање производњу.

Истраживање Института за нове друштвене одговоре (ИНСА) за лист Билд у јуну показало је да скоро сваки шести Немац прескаче оброке како би саставио крај с крајем, док је 13 одсто више у опасности због повећања цена. То све наговештава веће проблеме када је у питању снабдевање храном, како цене енергената буду расле.

Председник Русије Владимир Путин осврнуо се на европску енергетску кризу у коментарима за штампу у Владивостоку раније овог месеца, истичући да ће Русија бити спремна да укључи гасоводе Северни ток 1 и 2 „сутра” ако западне земље и њихови савезници одбаце санкције и друга ограничења.

(Запад) се ставио у такозвани санкциони ћорсокак. Постоји само један излаз. У Немачкој видимо демонстрације које захтевају да се укључи Северни ток 2. Подржавамо ове захтеве немачких потрошача енергије. Спремни смо да то урадимо сутра. Довољно је само притиснути дугме. Али ми нисмо ти који су увели санкције Северном току 2. (Европа) је то учинила под притиском САД. А зашто Американци притискају Европљане? Зато што они сами желе да им продају гас за три пута већу цену – рекао је Путин.

Очигледно је да су Немачка и ЕУ у глобалу сами себи проузроковали енергетску кризу, увођењем неразумних санкција Русији, а тиме последично угрозили читаво тржиште и снабдевање храном.