Прочитај ми чланак

У Израелу на корак од одлуке: Вакцинација против короне на сваких 6 месеци!?

0

Због брзог раста броја нових случајева ковида 19 у Израелу размишљају не само о још једној, трећој дози мРНА вакцине, него и о могућности вакцинације на сваких шест месеци.

За набавку треће дозе вакцине одлучили су се јер се показало како заразнији делта сој, који је постао доминантан, лакше пробија имунолошку заштиту не само код невакцинисаних него и код вакцинисаних.


Сада ипак очигледно страхују и од могућности да вакцине не осигуравају дугорочну него тек краткорочну заштиту и постоји могућност увођења полугодишњег ритма вакцинисања.

Још из медијских извештавања је нејасно хоће ли свака нова вакцина, ако се ради о мРНА технологији, бити прилагођена могућим сојевима. Израел је нека врста велике светске лабораторије за истраживање ефикасности вакцина, јер су предњачиле по брзини и обиму вакцинације, а користиле су само вакцину Фајзера.

Генерални директор израелског министарства здравља, професор Нахман Аш, забринут је због све већег броја заражених, као и због све већег удела позитивних на тестовима, упркос томе што нема значајног пораста респираторних пацијената или смрти.

„Можда ће трећа доза трајати дуже. Заиста се надам да нећемо морати да се вакцинишемо сваких шест месеци, а вакцинисаћемо се једном годишње, као против грипа „, рекао је професор Еш.

Неоспорно је да у земљама са високим процентом вакцинисаних, попут Израела, Исланда и Ирске (које су спровеле тешке мере), број случајева сада брзо расте, али практично нема повећања смртности.

Оно што је занимљиво напоменути јесте да у групи европских туристичких земаља и Британије, која је забележила нагли скок броја случајева делта соја, сада сведочимо успоравању инфекције и смањењу броја заражених упркос повећању броја друштвених контаката.

Иако су бројне земље виделе да вакцине заустављају драматичан пораст хоспитализација и смрти, све више здравствених власти предлаже трећу дозу, као и могућност редовних вакцинација.

С обзиром на то да су фармацеутске компаније увелико подигле цену вакцина против мРНА, питање учесталости вакцинације постаје финансијски веома озбиљно. Фајзер је подигао цену са 15,5 долара на 19,5 УСД, Модерна са 22,60 УСД на 28,5 УСД.

Захваљујући заради од вакцина, Фајзер је прошле године повећао зараду за трећину на 33,5 милијарди долара.

Стручњаци предвиђају да ће приход од Фајзерове вакцине достићи 56 милијарди долара, а Модернин 30 милијарди долара.