• Почетна
  • СВЕТ
  • ТУРСКА ПРЕКИДА ДОТОК ЕУФРАТА, Сирији и Ираку пријети катастрофа без преседана
Прочитај ми чланак

ТУРСКА ПРЕКИДА ДОТОК ЕУФРАТА, Сирији и Ираку пријети катастрофа без преседана

0

turska-prekida-dotok-rijeke-eufrat-milijuni-bi-mogli-ostati-bez-pitke-vode_158_9111_e

Потез против Сирије и Ирака који би могао проузроковати катастрофу без преседана – Турска прекида доток реке Еуфрат, милиони би могли остати без питке воде.

Након свих уплитања, директног подржавања милитаната у Сирији, турске власти одлучиле су се за можда и најагресивнији потез до сада – како преноси либански лист Ал – Акхбар – Турска је прекинула доток реке Еуфрат због чега сада Сирији, али и Ираку, прети велика криза воде.

Исти извор сазнаје како је ниво воде у језеру сиријском Асад већ пао за чак шест метара, због чега би милиони Сиријаца могли да остану – или већ и остају – без пијаће воде.

Либански лист преноси : „Пре две недеље турске власти су још једном интервенисале у Сиријску кризу. Но, ово што су урадили сада другачије је од било чега раније и последице би могле да изазову још невиђену катастрофу у Сирији и Ираку. Кршећи међународне норме, турске власти су недавно комплетно прекинуле доток воде реке Еуфрат. Заправо Анкара је већ пре месец и по дана почела постепено да смањује доток воде у Еуфрат те је пре две недеље доток воде потпуно заустављен“.

Извор из Сирије истиче како се вода у језеру Асад (вештачко језеро на реци Еуфрат) смањила за 6 метара те ако се смањи за још један метар оближња брана више неће да функционише. Ово смањење нивоа воде већ указује на губитак милиона кубних метара воде.

turska-prekida-dotok-rijeke-eufrat-milijuni-bi-mogli-ostati-bez-pitke-vode_4712_3416_e

Последице овог турског напада постале су очигледне када се ниво доступне воде почео смањивати у насељима источно од Алеппа. Резервни резервоари воде већ су готово у потпуности потрошени. Извори преносе како би ускоро чак 7.000.000 Сиријаца могло да остану без воде.

Надаље, због недостатка воде брана Тишрин већ је престала да ради. Због прекида рада њених турбина које производе електричну енергију, Алепо и околина би ускоро могли да остану без струје.

Тешко ће бити погођени и град Ракк, северно од језера Ассад, као и околна насеља где укупно живи око 2.000.000 становника.

Рјека Еуфрат је била и кроз историју централни конфликт између Турске са једне стране и Сирије и Ирака с друге стране. Анкара тврди како је Еуфрат „транс – гранична река“, а не „међународна река“, сходно томе, тврде турске власти, река Еуфрат „не подлеже међународним законима“.

(Адванце)