• Почетна
  • СВЕТ
  • Турска окреће леђа НАТО и приближава се Русији и Кини? (Анализа)
Прочитај ми чланак

Турска окреће леђа НАТО и приближава се Русији и Кини? (Анализа)

0

DISISLERI BAKANI AHMET DAVUTOGLU KAZAKISTAN'IN ALMATI SEHRINDE SANGAY ISBIRLIGI ORGUTU GENEL SEKRETERI DIMITRI MEZENTSEV ILE MUTABAKAT ZABTINI IMZALADI. (ANADOLU AJANSI - HAKAN GOKTEPE)(20130426)
(Адванца, Србин.инфо)
Ердоган се није шалио, Турска је започела своје приближавање Шангајској организацији за сарадњу коју чине Русија, Кина, Таџикистан те туркофоне државе Казахстан, Узбекистан и Киргистан.

Статус посматрача у организацији имају Авганистан, Индија, Иран, Монголија и Пакистан, док је Турска добила статус партнера за дијалог који од раније имају Белорусија и Шри Ланка.

Турска је тако постала прва чланица НАТО пакта која на овај начин сарађује са Шангајском организацијом. Турска ће имати право да учествује на састанцима министара Шангајске организације, састанцима радних група те научним и експертским догађањима. Прва одредба регулације односа с партнерима за дијалог Шангајске организације гласи: „Статус партнера додељује се држави или организацији која дели циљеве и начела СОЗ-а и жели успоставити односе равноправног и обострано корисног партнерства с организацијом.“

„Ово је уистину историјски дан за нас“, изјавио је турски министар спољних послова Ахмет Давутоглу приликом потписивања меморандума о разумевању у казахстанском Алмају. „Сада, са овим избором, Турска изјављује да је наша судбина иста судбини земаља Шангајске организације за сарадњу.“

Давутоглу је иначе снажан заговорник сарадње Турске са туркофоне државама Централне Азије које гледајући из пантуркистичке позиције заједно са Турском чине исти цивилизацијски круг, зато је и Давутоглу изјавио: „Турска ће бити део породице, која се састоји од земаља које су живеле заједно не вековима, већ миленијум. “ Турски министар спољних послова описао је овај потез као „почетак дугачког пута, заједничког хода, руку уз руку и раме уз раме“.

Питање Сирије
Сиријски проблем није се спомињао приликом потписивања меморандума о разумевању. Но, руски министар Лавров с Давутоглуом је разговарао о Сирији на трећем састанку заједничке турско-руске групе за планирање, дакле тик пре последњих догађања. Иако се две стране не слажу по питању судбине Сирије, обе земље тврде да је њихов главни приоритет мир и стабилност у региону. Дакле, нема никаквих значајних помака у турском виђењу сиријског проблема. Да би ситуација била занимљивија и Сирија је затражила прикључивање Шангајској организацији.

Оно што се са сигурношћу може устврдити јест да најновија догађања додатно дају на важности земљама Шангајске организације у разрјешавању сиријског сукоба и започињању мировног процеса у тој земљи. Сиријски министар Ахед ал-Зоуаби је недавно изјавио како Сирија жели да Русија учествује у обнови земље након решавања сиријске кризе. Приближавањем Турске Шангајској организацији отвара се простор за подизање нивоа дијалога и разумевања између Турске и Русије што би могло позитивно утицати на разрешење кризе.

Истовремено Турска опет поправља односе са Ираном. Ахмадинејад је пре неколико дана похвалио снажне и стабилне односе између Ирана и Турске, рекавши да двије земље деле заједничке интересе и непријатеље. „Премда наша стајалишта не могу бити слична по неким питањима, но то не може смањити брзину наше сарадње“, рекао је Ахмадинежад.

Турски министар развоја Џевдет Јилмаз додао је да Техеран и Анкара деле исте интересе у свим регионалним и глобалним питањима „а чак и ако имамо разлике у мишљењу о неким питањима, Турска признаје да су будућност и судбина двију земаља везане заједно“. Јилмаз је рекао да Турска представља врата иранског уласка на Запад, а Иран турског уласка на Исток.

Индикативно је да Турска јача своје односе са првим сиријским партнерима и савезницима.

Turska Bliski istokТурска између Истока и Запада
Анализирајући доктрину Ахмета Давутоглуа пре три месеца написао сам: „Према Давутоглуовој доктрини Турска би могла окренути леђа Западу, но очито да тренутно постоји већа штета од тога него корист.“ Т

урска је предубоко увучена у евроатлантске структуре да може једноставно пресећи пут ван као Иран 1979. године. Овај поновни заокрет Турске није био неочекиван гледајући њихове геополитичке постулате, али јест гледајући њихове последње политичке потезе. Стога сам гледајући искључиво последње турске спољнополитичке потезе погрешно закључио да се Турска наочиглед удаљава од Шангајске организације. Турска очито не одустаје од вишедимензионалне спољне политике, кључне за постизање статуса централне силе између околних регија.

Турска је и до сада била посебна чланица НАТО савеза с културном и конфесионалном разликом од осталих. Чланство Турске у НАТО савезу правдало се страхом од СССР-а и ширења комунизма, но завршетком Хладног рата и његове логике уклоњени су страхови због којих је Турска ушла у НАТО.

Америчке неоконзервативне клике отворено су критиковале чланство Турске у НАТО савезу само из разлога јер је Турска муслиманска земља, те тиме и могућ савезник политичког исламизма. Познати амерички политички коментатор Данијел Пипес водио је кампању против Турске, док је бивши председнички кандидат и гувернер Тексаса Рик Пери упозоравао да САД мора разрађивати најгори сценарио кад је Турска у питању. Данас исламистичке кругове у борби против Асада подупиру управо САД.

Како је Турска посебан члан НАТО савеза на Западу, тако је сада и посебан сарадник Шангајске организације на Истоку. Турска није једина држава која се налази између западних (ЕУ и НАТО) и источних (ОДКБ, Шангајска организација, Евроазијска унија) интеграција. Украјина је рецимо пример државе која се налази између ЕУ и Еуроазијског економског простора, држава која тежи посебним односима с обе организације.

Србија има за циљ да уђе у Европску унију но истовремено је постала посматрач у ОДКБ-у. Три поменуте државе тренутно представљају подручја између Запада и Истока, ломе се између две одабира гледајући притом како што боље проћи.

Радничка партија Турске и евроазијске интеграције
Највећи заговорник еуроазијских интеграција у Турској је Радничка партија и њен лидер Догу Перинчек. За Перинчека „Евроазија је континент који обухвата главне снаге потенцијалног отпора против империјализма, заједно с Русијом, Кином, Индијом, арапским и турским светом.“ Перинчек полази од разматрања да се једино уједињена Евроазија може супротставити западном хегемонизму и довести до промене у кључним трендовима светске политике као и промене економског система, он то назива „од географије хаоса до географије револуције“.

Улога Турске је не да буде амерички жандар у региону, већ да приступи Истоку који тежи изградњи мултиполарног света као противтежа западном империјализму. „Ако анализирамо будућу процедуру правилно, видимо како ће Турска играти улогу у затварању врата Евроазије против Запада.“

Euroasian_Union„Евроазија је географија револуције не само због кризе створене праксама дељена и колонизације од стране империјализма, него и због свих великих снага социјализма и потлаченог света у том простору.“ Као иу случају Комунистичке партије Руске федерације, Радничка партија Турске је у своје идеолошке матрице убацила географију и геополитику, те нужност стварања великог простора који ће се одупирати западном империјализму.

Перинчек је 2000. године писао да су „Турци преузели одговорност улоге уједињења, што се тиче Азије, а не улогу раздвајања“. За разлику од Давутоглуа и његове политике балансирања између Запада и Истока, Радничка партија узима Исток као позитиван географски смјер и политички одабир.

Извори и референце:

– INDIA TODAY – „Strategic shift: Turkey joins the China, Russia led Shanghai Cooperation Organisation“ (http://indiatoday.intoday.in/story/turkey-joins-the-china-russia-led-shanghai-cooperation-organisation/1/268051.html)

– PRESS TV- „Russian Lavrov talk Syria with Turkish Davutoglu“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/04/18/298897/russian-lavrov-talk-syria-with-turkish-davutoglu/)

– SHANGHAI DAILY – „Iran, Turkey enjoy common interests: Iranian president“ (http://www.shanghaidaily.com/article/article_xinhua.asp?id=139274)

– PRESS TV – „Iran-Turkey share interests and enemies: Ahmadinejad“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/04/27/300547/iranturkey-share-interests-enemies/)

– IRNA – „Minister: Iran, Turkey should use unique geographical status“ (http://old.irna.ir/News/Economic/Minister,-Iran,-Turkey-should-use-unique-geographical-status/80634298)

– FARS NEWS – „Syria Seeks to Join Shanghai Group, BRICS“ (http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9107164936)

– Alen HORVAT – „Erdogan: „U slučaju ulaska u Šangajsku organizaciju, reći ćemo zbogom EU“ (http://www.advance.hr/vijesti/erdogan-u-slucaju-ulaska-u-sangajsku-organizaciju-reci-cemo-zbogom-eu/)

– Daniel PIPES – „Turkey Out of NATO: Other Voices“ (http://www.danielpipes.org/blog/2009/11/turkey-out-of-nato-other-voices)

– Daniel PIPES – „Does Turkey Still Belong in NATO?“ (http://www.danielpipes.org/6269/does-turkey-still-belong-in-nato)

– Dogu PERINCEK- „Geography of Revolution:Eurasia“ (http://inter.ip.org.tr/lib/pages/detay.asp?goster=tbelgegoster&idbelge=204)