Иако је Шведска укинула забрану продаје оружја Турској и изменила своје законе о борби против тероризма, председник Реџеп Тајип Ердоган сигнализирао је да то неће бити довољно
Турска тражи да Шведска почне са изручивањем или протеривањем осумњичених курдских сепаратиста пре самита НАТО-а следећег месеца у Вилњусу уколико жели да добије њену подршку за придруживање Алијанси, преноси „Блумберг“.
Иако је Шведска укинула забрану продаје оружја Турској и изменила своје законе о борби против тероризма, председник Реџеп Тајип Ердоган сигнализирао је да то неће бити довољно.
Турска, наиме, тражи изручење више од 130 људи, већином курдских сепаратиста. Међу њима су наводне присталица Радничке партије Курдистана (ПКК), коју САД и Европска унија означавају као терористичку организацију, али и присталице Снага самоодбране сиријских Курда (ИПГ) и следбеници имама Фетулаха Гулена који је осумњичен за покушај државног удара у Турској 2016. а сада живи у Америци.
Савезници у НАТО-у су у више наврата позивали Турску да одобри кандидатуру Шведске на време за предстојећи самит, заступајући тезу да та земља испуњава све потребне услове.
Уколико би се Шведска придружила Северноатлантској алијанси, НАТО би стекао контролу над Балтичким морем и заузео значајан положај у арктичком региону.
Шведска и Финска су по почетку Специјалне војне операције заједно поднеле захтев за чланство у НАТО-у. Финска је завршила процес придруживања Алијанси у априлу, док је Турска блокирала шведски захтев, оптужујући ту земљу да нуди уточиште политичким активистима траженим по оптужбама за тероризам.
Појавили се нови докази – У нападу на Северни ток Пољска умешана до грлаhttps://t.co/lIXG7HoYM2
— СРБИН инфо (@srbininfo) June 23, 2023