Прочитај ми чланак

ТРАМП ЈЕ ПОНОВО ОСТАО САМ; „Русија још не може у Г7“

0

Челници ЕУ на самиту Г7 у Канади сагласили су се како још нису испуњени услови за поновно примање Русије.

То је потврдила немачка канцеларка Ангела Меркел.

Foto: Tanjug/AP/Evan Vuči

Говорећи на маргинама састанка на врху у Квебеку, Меркел је рекла како је прерано рећи хоће ли челници да издају заједничку изјаву, додајући да још нису разговарали о трговини и клими, два најосетљивија питања.

“По мом мишљењу важно је да има мање ствари око којих се не слажемо него прошле године“, рекла је она.

Амерички председник Донадл Трамп је раније у петак рекао како Русија треба да се врати у групу седам најразвијенијих земаља света, а с обзиром на одлуку ЕУ, ББЦ оцењује да је Трамп на овом самиту „изолован“.

Москва је из Г7 избачена након анексије Крима 2014. године.

Вође тих земаља, Емануел Макрон, Ангела Меркел, Тереза Меј и Ђузепе Конте, који су се састали непосредно пред почетак самита Г-7 у Канади на иницијативу француског председника сложили су се да је „европски став да се не врати Русија“ подсећајући да Г-7 наставља „будност“ према Москви али и указујући на „могућност успостављања дијалога“, што је уступак Риму, према речима Макронових саветника.

Нови италијански премијер Ђузепе Конте раније је преко Твитера написао да подржава враћање Русије у састав групе индустријализованих земаља.

У Г-7 су још и Јапан, Канада и САД а састанцима присуствује и представник Европске уније.

Међутим, Меркелова наводи да су сви челници ЕУ окупљени у Квебеку, укључујући Контеа, сагласили да то питање није на дневном реду.

“Овде смо се сви сагласили да се Русија не може вратити све док се у вези са проблемима у Украјини не постигне значајан напредак“, истакла је Меркел.

Медији су у међувремену објавили делове нацрта заједничког саопштења у којој челници Г7 пристају на размену информација и сарадњу с интернетским компанијама како би се спречило страно уплитање у изборе у њиховим земљама.

Нацрт такође каже да су државе Г7 – САД, Канада, Јапан, Велика Бритнаија, Италија, Немачка и Француска сагласне око тога да треба осигурати транспарентност финансирања политичких странака и политичких огласа, посебно у изборним кампањама.

Тиме су се очито алудирали на оптужбе САД и влада неких европских дражава да се Русија мешала у њихове изборе. Москва све те оптужбе одбацује.