Прочитај ми чланак

Топлотни талас у 14 секунди: Погледајте како врелина из ЕУ јури ка Србији ВИДЕО

0

Опасни топлотни талас захватио је делове Кине, САД и Европе. Стари континент ће се борити са топлотним таласом до викенда, а климатска криза почиње да игра јаснију улогу у интензивирању екстремних температура. Шкотски меторолог Скот Данкан објавио је ефектан видео који показује како се топлотни талас креће са запада ка истоку Европе.

Зашто је тако вруће у овом тренутку?


Систем високог притиска назван Високи Азори, који се обично налази у близини Шпаније, постао је већи и кренуо је даље на север, доносећи високе температуре у Велику Британију, Француску и на Иберијско полуострво, преноси Гардијан.

Север Велике Британије ће средином недеље дочекати попуштање врелог талсаа, иако ће јужна Енглеска и даље имати темепературе до скоро 30 степени.

Након тога се очекује да ће ветрови кренути на југ, доносећи врућ ваздух из северне Африке и Сахаре.

„Крајем недеље, температуре ће бити близу 40 степени Целзијуса, до 45 широм Франуске и Шпаније“, каже Ени Шатлворт из Мет Офица.

Шкотски меторолог Скот Данкан објавио је ефектан видео који у само 14 секунди показује како се топлотни талас креће са запада ка истоку Европе:

Шпанија је на удару другог топлотног таласа овог лета, са температурама које су ове недеље у неким јужним и југозападним деловима земље премашиле 44 степена Ц.

Рубен дел Кампо, портпарол државног метеоролошког завода Аемет, изјавио је да се очекује да ће топлотни талас, који је почео прошле суботе, достићи врхунац између уторка и четвртка, али би могао да се протегне и на предстојећи викенд.

Дуги јулски дани и кратне ноћи значе да јако сунце ствара високе температуре при чеу су ноћне температуре изнад 20 степени. Научници су јасни да глобално загревање изазвано људима чини сваки топлотни талас интензивнијим и вероватнијим.

„Сваки топлотни талас који данас доживљавамо је постао још топлији због фосилних горива која смо сагоревали током последњих деценија“, рекла је др Фридерике Ото са Краљевског колеџа у Лондону.

Колико ће бити вруће?

У Великој Британији постоји велика шанса да се најтоплији дан у години до сада догоди ове недеље, премашивши 32,7 степени Целзијуса који су забележени 17. јуна. Такође постоји шанса да би у Британији могао да буде оборен и рекорд од 38,7 степени који је забележен 2019. године.

У западној континенталној Европи наставиће се температуре изнад 40 степени Целзијуса. Португалска влада је прогласила у петак осмодневно стање приправности због високог ризика од пожара. Европа као целина је управо доживела други најтоплији јун у историји са око 1,6 стпеени изнад просека, са екстремим температурама забележеним од Шпаније преко Француске до Италије.

Врео талас стиже и у Србију

Ове високе температуре се неће задржати само на западу Европе. Овај топлотни талас долази и на Балкан, а на удару ће се наћи и Србија.

РХМЗ најављује да ће се задржати сунчано и екстремно топло време са највишом температуром изнад просека за ово доба године.

Нови врели талас у нашу земљу стиже од понедељака 18. јула. Према појединим прогнозама, нашу земљу ће погодити температуре и до 40 степени Целзијуса.

Само се у суботу очекује пролазно наоблачење које ће понегде условити краткотрајну кишу или пљусак са грмљавином.

Које су опасности?

Топлотни удар и дехидратација су главни ризици по здравље и посебно погађају малу децу и старије људе. Агенција за здравствену безбедност Велике Британије је издала у петак узбуну трећег степена за југ и исток Енглеске и узбуну другог нивоа за југозапад, северозапад и региона Јоркшира и Хамбера.

„Важно је да будете хидрирани и да нађете халдовину где год је то могуће када у УВ зраци најјачи између 11 и 15 часова“, рекао је др Агостињо Соуса из УКХСА.

„Ако имате угрожену породицу, пријатеље или комшије, уверите се да су свесни како могу да се заштите од топлог времена. Мере укључују навлачење завеса како би собе биле хладне, избегавање физичког напора у најтоплијим деловима дана и ношење воде ако путујете“, наводи се.

Др Ото истиче да су топлотни таласи далеко најсмртоноснији екстреми у Европи.

„У 2020. години, само у Великој Британији је више од 2.500 људи умрло од врућина, а они кои су били мање врели и ређи него ове године“, наводи се.

Др Мајкл Бирн са Универзитета Сент Ендруз је рекао да екстремне врућине представљају озбиљну претњу јавном здрављу са којом је Велика Британија недовољно спремна да се носи.

Топлотни таласи могу да имају значајан утицај на ментално здравље људи, рекао је др Лоренс Вејнрајт са Универзитета у Оксфорду. Навео је да постоје везе између високих температуре и самоубистава.

Да ли ће се топлотни таласи погоршати у будућности?

Да, док се не оконча климатска криза.

„Тренутни топлотни талас је опасан подсетник на све брже утицаје глобалног загревања“, рекао је Бирн.

„С обзиром да се очекује да ће Лондон бити као Барселона до 2050. године, Велика Британија је спремна на све чешће и теже топлотне таласе у наредним годинама“, навео је.

Врело и у Кини и САД

Најмање 86 кинеских градова издало је упозорења, а температуре расту и на југозападу и централном делу САД и на Иберијском полуострву.

Кинески метеоролози предвиђају да ће температура у неким градовима достићи 40 степени Целзијуса у наредна 24 сата, преноси лондонски „Гардијан“.

У Шангају, најмногољуднијем кинеском граду, власти су упозориле становноштво да се припреми за неуобичајено топло време.

Откако је 1873. године почело вођење евиденције о температурама, Шангај је имао само 15 дана са температурама изнад 40 степени Целзијуса.

„Ово је превруће за јул. Клима ми је данас упаљена цео дан и уопште се не усуђујем да изађем – чак ни на свој балкон“, каже Ванг Јинг, 35-годишњи грађанин Шангаја који наредних дана планира да ради од куће.

Југозападна и централна подручја САД су изложена екстремним врућинама, са 42,2 степена Целзијуса у Ваку и рекордним температурама измереним протеклог викенда у градовима у Тексасу, Колораду, Оклахоми и Арканзасу.

Предвиђа се да ће температуре у Тексасу пасти до краја недеље, док ће у Аризони наставити да расту до 45 степени Целзијуса колико се предвиђа наредног петка у главном граду државе, Фениксу.