Прочитај ми чланак

ТОПЛОТНИ ТАЛАС ХАРА ЕВРОПОМ: „Екстремно ће бити нормално“

0

Топли талас који је захватио западну и централну Европу наставиће се и током овог викенда, изузев Француске и земаља Бенелукса.

У тим земљама се данас очекује краткотрајно освежење, наведено је на сајту Сивир ведер Јуроп (Севере Wеатхер Еуропе).

У западној Европи јуче поподне биле су забележене температуре од 35 до 38 степени. Високе температуре биће заступљене и у недељу, у западној и централној Европи.

Иначе, хрватски медији пишу да се топлотни талас почетком наредне недеље очекује и у Хрватској.

“Топлотни талас прво ће стићи на Јадран, односно на северни Јадран, а дневне температуре ће се кретати око 34 степена. То ће се пролонгирати и на понедељак, а захватиће и унутрашњојст земље јер ће ноћи бити врло топле”, саопштио је Државни хидрометеолошки завод.

Веома високе температуре погодиле су Европу чак и у оним деловима у којима то није уобичајено у ово доба године, у Шведској, Финској и Норвешкој.

У Немачкој и земљама Бенелукса у петак је било од 37 до 39 степени. У Великој Британији петак најтоплији дан овог лета – 35 степени.

Температуре су порасле и у Шпанији и Португалу, а на истоку Шпаније приближиле су се четрдесетом подеоку.

У Скандинавији температуре до 33 степена.

У понедељак ће те температуре преко Француске и Италије стићи до запада Балкана и донети температуре од 36 до 39 степени.

У Хрватској је на снази жуто упозорење за подручје Ријеке.

У Србији ипак и даље нестабилно. Данас се очекује топло време, али са локалним пљусковима и грмљавином. Највиша температуре до 30 степени.

Топлотни талас који је тренутно захватио Европу представља „недвосмислени знак“ климатских промена које постају „све извесније“, наводи се у данас објављеној прелиминарној студији научника светске мреже о временским приликама (Wорлд Wеатхер Аттрибутион – WWW).

Од почетка топлотног таласа који је захватио северну хемисферу пре неколико недеља, научници истичу да тај талас одговара раније представљеном моделу о климатским променама.

Научници су ипак упозорили да глобално гледано један климатски поремећај не може да се припише само екстремним временским приликама јер постоје и други фактор као што је људски фактор.

Истраживачи су испитивали климатске моделе и закључили да тренутни топлотни талас забележен у Финској, Данској, Ирској, Холандији, Норвешкој и Шведској одговара том моделу климатским промена које су све извесније.

„То је недвосмислено знак климатских промена. Оно што се сматрало екстремно топлом ситуацијом постаће уобичајено време, а у неким случајевима већ и јесте“, рекао је научник Фредерик Ото.

Мрежа WWА већ је прошле године навела да је топлотни талас у лето 2017. године био такође знак одређених климатских промена.