• Почетна
  • СВЕТ
  • Терор над још једним древним хришћанским градом Сирије
Прочитај ми чланак

Терор над још једним древним хришћанским градом Сирије

0
saidnaya

Фото: Манастир у Саиднаји је последњи историјски хришћански град који се нашао у средишту сукоба.

(christianpost.com)

Древни хришћански сиријски град Саиднаја се недавно нашао под претњом „исламистичких милитаната“, који  пљачкају и тероришу село.

Према „Фидесу“, „исламистичке милиције из Јабруда и са либанских планина“ су у потрази за жртвама по месту. Раније ове недеље, један од нападача убио је католика.

Саиднаја је једно од неколико планинских села која се налазе северно од Дамаска која су дуго била дом хришћана и чији становници још увек говоре арамејски – језик, којим је, верује се, Христос говорио. Многи древни манастири и цркве из Византије и средњег века су на овом подручју, а Саиднаја је позната као центар хришћанског ходочашћа.

Ипак, упркос дуговечности хришћанског становништва, од почетка грађанског рата, овом региону је кренуло на горе. Малула, суседно село са сличном историјом, недавно су заузели побуњеници који су у вези са Ал Каидом, а борбе су приморале његових 2.000 хришћанских становника да побегну.

Хришћани Саиднаје верују да се насиље користи за стратешко терорисање да се на крају протерају.
„Ово је разбојништво али и освета хришћанима. Не бисмо желели да дајемо смисао овим делима верског прогона, али ово су напади са циљем стварања забуне и страха међу цивилима“, један хришћански свештеник Саиднаје рекао је за Фидес.

„Данас се људи из Саиднаје плаше да ће их задесити иста судбина као Малулу“, додао је он.
Сиријски хришћани из Малуле који данас живе у Дамаску осудили су недостатак акција да би их се заштитило од побуњеничких група.

„Ми снажно апелујемо на међународну заједницу. Нико нам не помаже, исламски радикализам постаје дискриминаторски. Осећамо се незаштићеним. Нико не чини ништа да спречи ово кршење људских права: тражимо Комисија УН у Женеви да интервенише,“ један од представника рекао је за Фидес.

Упркос овим тешкоћама, прогон заправо доводи људе ближе својој вери, рекла је сестра Кармела, која ради са расељеним људима у Дамаску.

„Међу сиријским хришћанима, који су све више угрожени, постоји духовно буђење, обновљен подстрек ка вери, молитви и међуверској блискости“, рекла је за Фидес.

Напомена преводиоца: У тексту је наведен појам “стратешки тероризам”. О чему се ради, ко га заговара (мада под другим називима и с целомудреним објашњењима, читаоци Србин.инфо – а су могли да се увере кроз текст: 

Поглед из САД: Ми већ губимо специјални рат против Руса, муслимана, … (Анализа)

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић